^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

Projekty KSOW

Ciekawe seminarium wyjazdowe z PZDR Kłobuck

W dniach 1-2 września 2016 r w ramach” Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie ”, realizowany był projekt opracowany przez Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Częstochowie, Powiatowy Zespół Doradców Rolniczych w Kłobucku. Projekt współfinansowany był ze środków Unii Europejskiej w ramach pomocy technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Instytucją Zarządzającą Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 jest Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Wyjazd studyjny „Poprawa bilansu białka i zrównoważony rozwój gospodarstwa poprzez zwiększenie udziału roślin strączkowych w strukturze zasiewów , między innymi wprowadzenie do uprawy soi na terenie powiatu kłobuckiego” składał się z 2 dni i zorganizowany został dla rolników oraz doradców.

Celem operacji było poszerzenie wiedzy rolników i doradców nt. uprawy roślin strączkowych w tym soi,   wpływu tych upraw na glebę, środowisko oraz efekt ekonomiczny gospodarstw. W wyniku operacji nastąpiła wzrost świadomości rolników w zakresie rozszerzenia doboru roślin w płodozmianie o rośliny strączkowe oraz zwiększenie powierzchni uprawy soi w powiecie kłobuckim.

W pierwszym dniu typowo szkoleniowym uczestnicy  mieli możliwość zapoznać się z "Możliwościami wykorzystania poekstrakcyjnej śruty sojowej w żywieniu świń" – szkolenie to przeprowadziła dr inż. Anna Szuba –Trznadel z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu

 

1

 

2

oraz z tematem: „Poekstrakcyjna śruta sojowa w żywieniu przeżuwaczy - konieczność czy rozrzutność” również z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, wykładowcą była

 

3

 

dr inż. Barbara Król. Szkolenie cieszyło się dużym zainteresowaniem o czym świadczyła długa dyskusja po szkoleniu.

W drugim dniu wyjazdu studyjnego uczestniczyliśmy w VI Dniach Soi zorganizowanych przez Stację Doświadczalną Oceny Odmian w Głubczycach.

 

4

 

Dni rozpoczęły się konferencją składającą się z kilku krótkich prezentacji dotyczących m.in. soi i jej znaczenia w światowej produkcji żywności, wybranych elementów z agrotechniki soi. Omówione zostały wyniki doświadczeń odmianowych i agrotechnicznych z soją w ramach PDO i POLSOJA .

Po wykładach uczestnicy konferencji przejechali na pola SDOO i Top Farms w Głubczycach gdzie mogli zapoznać się z praktyczną uprawą soi na polu 42 ha w różnych metodach uprawy /bezorkowa, z orką, z głęboszem/, prezentacje połączone były również z krótkimi prelekcjami nt. herbicydów , mikronawozów , szczepionek bakteryjnych , sklejaczy oraz odmian.

 

5

 

 

6

 

Podczas wyjazdu zdobyliśmy ogromny zasób wiedzy , pewnie wiele informacji mam umknęło , ale będzie można wrócić do materiałów szkoleniowych w jakie zostali wyposażeni rolnicy i doradcy . Mam nadzieję, ,iż uczestnikom seminarium wyjazdowego łatwiej będzie podjąć decyzje w gospodarstwie dzięki zdobytej wiedzy.

 

loga napis sir

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com