100-lecie Wojewódzkiego Inspektoriatu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Katowicach
W lipcu 1925 roku powstaje Śląska Stacja Ochrony Roślin - instytucja prowadząca lustracje poznawcze i opracowania metod zwalczania chorób i szkodników. Po II wojnie inspektorzy mierzyli się z wieloma trudnościami i wyznaniami takimi jak: rzucona przez imperialistów słynna stonka ziemniaczana i jej ręczne "powszechne" zbieranie, pierwsze zabiegi chemiczne ochrony roślin i stosowanie niebezpiecznych preparatów takich jak DDT.
W 1988 roku jako pierwsi w kraju wprowadzili do pracy urzędowej w ochronie roślin komputery idąc z duchem czasów i nowoczesnością. Stacja po 1996 roku pełniła role doradczą dla rolników rozwijając bazę laboratoryjną promując bezpieczne stosowanie środków ochrony roślin.
Po 1970 roku istnienie Stacji zastępuje Wojewódzki Inspektoriat Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin. Ostatecznie w 2002 roku po połączeniu z Inspekcja Nasienna funkcjonujący do dziś - Wojewódzki Inspektoriat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Katowicach.
W ciągu minionych 100 lat zyskaliśmy doświadczenie, które pozwala nie tylko skutecznie zapobiegać występowaniu groźnych chorób i szkodników roślin ale także efektownie i bezpiecznie je chronić. Dzięki współpracy z naukowcami, rolnikami i instytucjami edukacyjnymi dbamy o przyszłość rolnictwa, promując zrównoważony rozwój, efektywność i odpowiedzialność ekologiczną.