^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

Newsletter

2 LUTEGO- ŚWIATOWY DZIEŃ MOKRADEŁ

1920x810

 

„JUŻ CZAS NA PRZYWRÓCENIE MOKRADEŁ” – to hasło tegorocznego Światowego Dnia Mokradeł obchodzonego 2 lutego.  

Dzień ten obchodzony był po raz pierwszy w 1997 roku, a data obchodów związana jest z rocznicą podpisania tzw. Konwencji Ramsarskiej. Jest to konwencja o obszarach wodno-błotnych mających znaczenie międzynarodowe, zwłaszcza jako środowisko życiowe ptactwa wodnego.  Konwencja została ustanowiona w 1971 roku, a Polska stała się jej Stroną 22 marca 1978 roku. Dotychczas konwencję ratyfikowały 172 państwa ze wszystkich regionów świata.

Zgodnie z zapisami Konwencji jako obszary wodno-błotne uważane są „tereny bagien, błot i torfowisk lub zbiorniki wodne, tak naturalne jak i sztuczne, stałe i okresowe, o wodach stojących lub płynących, słodkich, słonawych lub słonych, łącznie z wodami morskimi, których głębokość podczas odpływu nie przekracza sześciu metrów.”

Ponadto obszary te stanowią „zasoby o wielkiej wartości gospodarczej, kulturalnej, naukowej i rekreacyjnej, a ich utrata byłaby nie do naprawienia”. Zgodnie z artykułem 4 konwencji każda ze Stron ma obowiązek przyczynić się do utrzymania obszarów wodno-błotnych i ptactwa wodnego poprzez tworzenie rezerwatów przyrody na wspomnianych obszarach oraz zapewnić odpowiedni nadzór nad nimi.

Warto wspomnieć, iż mokradła odgrywają dużą rolę zwłaszcza z uwagi na ich zdolności retencyjne, a ich występowanie może podnosić bezpieczeństwo powodziowe, jednocześnie minimalizując  potencjalne straty spowodowane powodziami. Ponadto występowanie mokradeł pozwala na zasilanie w wodę obszarów przyległych,  a także na ograniczanie erozji. Dodatkowo tereny podmokłe mogą być traktowane jako miejsca o wysokich walorach estetycznych krajobrazu, mogą również sprzyjać rekreacji.

Źródła podają, że w ciągu ostatnich 50 lat na świecie zniknęło 35 % mokradeł i terenów podmokłych, stąd warto troszczyć się o te, które jeszcze pozostały.

Ponadto w ramach systemu warunkowości będzie obowiązywać Norma GAEC 2: Ochrona terenów podmokłych i torfowisk. Wdrożenie tej normy nastąpi w 2025 roku , a  obszary, na których będzie wdrażana zostaną określone w przepisach krajowych.

Źródło:

https://www.gov.pl/web/gdos/konwencja-ramsarska

https://www.worldwetlandsday.org/

Zdjęcie pochodzi ze strony: www.gov.pl 

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com