^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  

Zaloguj

Ginące Zawody

garPasamonik, kołodziej, ludwisarz, powroźnik, rymarz, bednarz, kaletnik, zdun, węglarz, druciarz, garbarz, młynarz, parasolnik, płatnerz, kowal, garncarz, wikliniarz, zegarmistrz, kuśnierz, balwierz, cyrulik, folusznik i jeszcze parę innych (…). Dla wielu z nas większość wyrazów nic nie znaczy i z niczym się nie kojarzy. No może czasem z Basztą Pasamoników w Krakowie czy ulicą Bednarską albo sąsiadem - panem Bednarzem czy panem Węglarzem.

Tak jak nazwy, tak i wiele, niegdyś niezwykle ważnych dla społeczności i "prestiżowych zawodów", odchodzi w zapomnienie. Na szczęście pojawiają się inicjatywy, których celem jest ocalić od zapomnienia, jak nie zawód to choć historię z nim związaną.

Dobrym przykładem są między innymi:

  1. Zagroda Edukacyjna Chlebowa Chata w Górkach Małych – projekt „Wieś z kapsuły czasu” #WieśZKapsułyCzasu
  2. Muzeum Dawnych Rzemiosł w Żarkach - https://www.muzeumzarki.pl
  3. Ginące Zawody – Muzeum Wsi Kieleckiej
  4. Mapa Ginących Zawodów – Mistrzowie Rzemiosła w Łodzi i okolicach
  5. Szlak Ginących Zawodów - Kudowa Zdrój.

Nowa inicjatywa Narodowego Instytutu Dziedzictwa i Kultury Wsi – cykl Ginące Zawody, w ramach którego prezentowane będą stare zawody - ich tajniki, patronowie a także osoby, które wciąż się nimi zajmują lub odkrywają je od nowa.

Jeśli chcesz pokazać dzieciom i wnukom jak wyglądało kiedyś życie na wsi lub powspominać "jak drzewiej bywało”, to zapraszamy w wolnej chwili do wejścia na stronę naszej Zagrody Edukacyjnej Chlebowa Chata https://www.chlebowachata.pl/ i z rozwijanego menu "Filmy" wybrania interesującego Cię odcinka.

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com