^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  

Zaloguj

Główny lekarz weterynarii ostrzega

Główny lekarz weterynarii Bogdan Konopka informuje, że w ostatnich latach stwierdza się coraz więcej przypadków telazjozy u żubrów, głównie w terenie Bieszczadów, ale także Puszczy Białowieskiej.

"Telazjoza jest groźną i silnie inwazyjną chorobą powodowaną przez nicienie z rodzaju Thelazia. Nicienie te są przyczyną choroby oczu u domowych i dzikich przeżuwaczy w Europie, Azji, Afryce i Ameryce Północnej. Nicienie z rodzaju Thelazia (o długości od 6 do 21 mm) umiejscawiają się w przewodach łzowych, w worku spojówkowym, pod trzecią powieką i na rogówce bydła i żubrów (również zebu, bizonów i bawołów). Choroba jest silnie inwazyjna, ponieważ przenoszona jest przez owady (muchy z rodziny Muscidae), których nie sposób wyeliminować ze środowiska" - czytamy w piśmie skierowanym przez Bogdana Konopkę do Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej.

U zakażonych zwierząt zaobserwować można ostre zapalenie spojówek, łzawienie, świetłowstręt, obrzęk, wysięki ropne doprowadzające do zlepienia powiek.

"Zaobserwować można również objawy ogólne, takie jak brak apetytu, niestrawności, chudnięcie zwierząt, a także rozdrażnienie i spadek wydajności mlecznej u krów. Brak leczenia lub zbyt późne jego rozpoczęcie może skutkować nieodwracalną utratą wzroku przez zwierzęta. Choroba wywołana przez nicienie z rodzaju Thelazia nie podlega w Polsce obowiązkowi zwalczania, rejestracji, ani też nie generuje obowiązku monitorowania, w związku z czym organy Inspekcji Weterynaryjnej nie są zobowiązane do podejmowania działań mających na celu zwalczanie tej choroby" – podkreśla Bogdan Konopka.

źródło: Krajowa Izba Lekarsko - Weterynaryjna, Pismo Głównego lekarza weterynarii: https://www.vetpol.org.pl/images/pismarozne/064-03-21_GIW_telazjoza_u_%C5%BCubr%C3%B3w_i%C5%82a.pdf

http://www.portalhodowcy.pl/images/aktualnosci/HT/2011-01-17-1295286280.jpg

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com