Uzyskanie wsparcia finansowego do upraw prowadzonych metodą ekologiczną już od 2015 roku jest możliwe w działaniu „Rolnictwo ekologiczne” PROW 2014-2020.
Składając wniosek o dopłaty bezpośrednie w ustawowym terminie od 15 marca do 15 maja 2017 roku, zainteresowani tym rodzajem wsparcia, będą mogli zadeklarować przyjęcie zobowiązań wynikających z działania „Rolnictwo ekologiczne” i tym samym spełniając niżej opisane warunki pozyskać środki finansowe do upraw ekologicznych.
Zasadniczym warunkiem uzyskanie płatności w działaniu „Rolnictwo ekologiczne „ jest prowadzenie produkcji rolnej zgodnie z wymogami rolnictwa ekologicznego, zawartymi w przepisach prawa czyli rozporządzeniu Rady (WE) nr 834/2007 z dnia 28 czerwca 2007 roku, w sprawie produkcji ekologicznej i znakowania produktów ekologicznych.
Inne istotne warunki to:
Przeznaczenie corocznych zbiorów musi być odnotowane w dokumentacji prowadzonej przez rolnika i sprawdzone przez jednostkę certyfikującą gospodarstwo ekologiczne.
W przypadku upraw paszowych, uzyskanie płatności będzie możliwe gdy w gospodarstwie będą takie gatunki zwierząt jak: bydło domowe i/lub daniele i/lub gęsi i/lub indyki i/lub jelenie szlachetne i/lub kaczki i/lub konie i/lub kozy i/lub króliki i/lub kury i/lub owce i/lub perlice i/lub świnie.
Gdy wymienione gatunki są utrzymywane zgodnie z wymogami rolnictwa ekologiczne,
minimalna obsada musi wynosić co najmniej 0,3 DJP na 1 ha gruntów ornych pod uprawami paszowymi oraz trwałych użytków zielonych, zadeklarowanych do płatności ekologicznych.
Jeżeli w gospodarstwie te same gatunki zwierząt nie będą spełnić kryteriów rolnictwa ekologicznego, wówczas minimalna obsada też musi wynosić co najmniej 0,3 DJP na 1 ha, ale wszystkich gruntów ornych ( poza gruntami z uprawą warzyw i roślin jagodowych) i trwałych użytków zielonych, zadeklarowanych do płatności ekologicznej.
Uzyskanie płatności do ekologicznych trwałych użytków jest uwarunkowane posiadaniem w gospodarstwie: bydła domowego i/lub danieli i/lub gęsi i/lub jeleni szlachetnych i/lub koni i/lub kóz i/lub królików i/lub owiec.
Minimalna obsada wymienionych zwierząt w tym przypadku musi też wynosić co najmniej 0,3 DJP, liczonych na 1 ha trwałych użytków zielonych zadeklarowanych do płatności ekologicznych.
Do obliczenia obsady uwzględnia się tu wymienione wyżej gatunki zwierząt, utrzymywane zgodnie z zasadami rolnictwa ekologicznego i te które tych zasad chowu nie spełniają.
Wysokość stawek płatności uzależniona jest od rodzaju upraw i ich statusu ekologicznego.
W okresie konwersji (przestawiania na produkcję ekologiczną) wsparcie jest wyższe, a po konwersji ( zakończonym okresie przestawiania) nieco niższe.
Pozyskanie płatności do upraw ekologicznych w działaniu „Rolnictwo ekologiczne” PROW 2014-2020, wiąże się z pięcioletnim okresem spełniania wyżej opisanych warunków. Dlatego też istotnym jest bardzo dokładne zaznajomienie się z wszystkimi wymaganiami jakie muszą być spełnione by otrzymać wsparcie finansowe do prowadzenia gospodarstwa rolnego metodą ekologiczną.
Wszystkie szczegółowe wymogi zawarte są w Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania „Rolnictwo ekologiczne” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. (Dz u poz. 370 z 2015 roku z późn. zmianami ).
Dobrą okazją do szczegółowego zapoznania się z warunkami uzyskania opisanych płatności są szkolenia organizowane prze ŚODR i indywidualne konsultacje z doradcami rolnośrodowiskowymi.