^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Zaloguj

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Kalendarz szkoleń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

XX Hołdymas Gazdowski

8 listopada 2014 roku gmina Węgierska Górka świętowała po raz XX Hołdymas Gazdowski.

Dawniej „Hołdymasy” wyprawiali gospodarze po zakończeniu ważniejszych prac w gospodarstwie, np. po żniwach, wykopkach, sianokosach, co oznaczało lepsze „jodło”, dobrą zabawę z tańcami przy dźwiękach muzyki ludowej. W ten sposób dawniej, jak i obecnie, wyraża się radość i zadowolenie z dobrze spełnionego obowiązku, cieszy się z szczęśliwie zebranych plonów. Obecnie jest to impreza w której uczestniczy 5 Kół Gospodyń Wiejskich z gminy Węgierska Górka oraz Stowarzyszenie Hodowców Owiec, Kóz i Producentów Zdrowej Żywności.

W programie uroczystości, po przywitaniu przybyłych gości, wręczone zostały odznaczenia i dyplomy za zasługi dla gminy i społeczności lokalnych. W dalszej części uroczystości nastąpiła prezentacja twórczości artystycznej gminy: występy zespołów regionalnych i kapel ludowych, zarówno dzieci, młodzieży, jak i dorosłych. Nie zabrakło występów Kół Gospodyń Wiejskich obfitujących w zdrowy, góralski humor. Nie zabrakło też degustacji potraw regionalnych przygotowanych przez KGW i Stowarzyszenie Hodowców Owiec, Kóz i Producentów Zdrowej Żywności.

Gospodarzem tegorocznego Hołdymasu Gazdowskiego było KGW Cisiec Duży, które pięknie przystroiło salę oraz przygotowało wystawę rękodzielnictwa i przedmiotów codziennego użytku naszych ojców i dziadów. Zabawa trwała do późnych godzin wieczornych.DSC 0454