^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Zaloguj

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Kalendarz szkoleń

Zwiastun wiosny-oczar

oczar 1

 Zwiastun wiosny- Oczar

Piękny i niezwykły krzew ozdobny o delikatnych kwiatach. Kwiaty pojawiają się w środku zimy, gdy na dworze chłód i wiele roślin śpi jeszcze głęboko pod śniegiem. Wyjątkową cechą kwiatów oczaru (Hamamelis) jest to, że w ogóle nie boją się mrozu. Pora kwitnienia przypada na miesiące zimowe, w czasie mrozów długo utrzymują się na gałęziach. A im cieplej, tym krzewy szybciej przekwitają. Dodatkową zaletą kwiatów jest przyjemny, niekiedy nawet dość intensywny zapach.

Oryginalne, jakby postrzępione kwiaty oczarów cieszą oko zimą, a kiedy na świecie wybucha wiosna, przekwitają i zawiązują owoce w postaci torebek. Gdy nasiona dojrzeją, roślina wystrzeliwuje je na kilka metrów z głośnym trzaskiem. W pustym lesie może to przywodzić na myśl czary... Może właśnie stąd wzięła się amerykańska nazwa krzewu: witch-hazel, czyli orzechy czarownicy

Wymagania  krzewów

W sklepach dostępne są najczęściej trzy pochodzące z Azji gatunki - omszony (H. mollis), japoński (H. japonica) oraz pośredni (H. intermedia) i ich odmiany. Młode i świeżo posadzone oczary są wrażliwe na wymarzanie , dlatego robimy kopczyki jak w przypadku róż. W starszym wieku są już zupełnie mrozoodporne i nie potrzebują ochrony. Znoszą lekki półcień, choć w miejscach dobrze nasłonecznionych obficiej kwitną i są gęściejsze. Lubią żyzną, przepuszczalną, lekko kwaśną i wilgotną glebę. Raz posadzony oczar nie lubi żadnych przeprowadzek, dlatego miejsce dla niego należy wybierać bardzo starannie. Powinno być ono dość obszerne, gdyż roślina może urosnąć do wysokości 3-4 m i równie szeroko się rozrosnąć. Oczary nie wymagają cięcia. Są rozłożystymi krzewami o gałązkach rozpostartych szeroko, prawie horyzontalnie.

Co jesienią

Wiosną oczar wypuszcza ciemnozielone listki podobne do leszczynowych. Ale jesienią zachwyca urodą po raz drugi, gdy jego liście stroją się w jaskrawoczerwone i żółtopomarańczowe odcienie. Ze względu na porę kwitnienia i spektakl przebarwiających się liści najlepiej jest oczary sadzić na ciemnozielonym tle wysokich żywopłotów, drzew iglastych i roślin wiecznie zielonych.

Odmiany:

Najczęściej spotykane odmiany oczaru mają kwiaty w kolorze żółtym. Do tej grupy należą :Arnold Promise' i 'Pallida' -kwitną na żółto i mają dość mocny zapach. Różne odcienie czerwieni przybierają kwiaty odmian 'Diane', 'Feuerzauber', 'Jelena' i 'Ruby Glow', a odmiana 'Westerstede' ma kwiaty kremowe. Hodowcy wyselekcjonowali też odmiany kwitnące różowo, np. 'Rubin'.

Młode okazy oczaru można z powodzeniem uprawiać w pojemnikach na balkonach lub tarasach. Roślina znakomicie się do tego nadaje, ponieważ rośnie powoli.

W moim ogrodzie rośnie krzew oczaru i na tle białego śniegu to magiczny widok.oczar 3