Niedługo Święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok, nadszedł ten czas kiedy na chwilę ustaje uliczny gwar i szum. Grudzień to czas nabrania sił na kolejny ogrodniczy sezon, ale i czerpanie z dobrodziejstw ogrodu które zgromadziliśmy w okresie jesieni czy też lata na czas zimowy. Czas na świąteczne przygotowania! Oto kilka pomysłów na niedrogie i wykonane z naturalnych komponentów dekoracje i nie tylko (...)
Ciekawym pomysłem będzie udekorowanie choinki rosnącej w przydomowym ogrodzie kulami z karmą dla ptaków. Takie ozdoby sprawią mnóstwo radości nie tylko dzieciom ale i ptakom. Jak je wykonać? Do wykonania kul będziemy potrzebować niesolony smalec oraz mieszankę ziaren. Jeśli zdecydujemy się na tę opcję, należy pamiętać, żeby smalec nie był dodatkowo solony (bo może zaszkodzić ptakom).
Szyszki wykorzystane do ozdób i kompozycji świątecznych można również delikatnie skropić naturalnym olejkiem sosnowym czy też jodłowym co dodatkowo wzmocni ich zapach.
Słoma jest niezwykle plastycznym materiałem. Możemy z niej wykonywać nie tylko ozdoby choinkowe, ale i również wieńce czy stroiki świąteczne. Również zebrane podczas lata czy też jesieni trawy oraz ogrodowe kwiaty, można wykorzystać w kompozycjach świątecznych…W jaki sposób? Np. suszone kwiaty hortensji, można pomalować na wybrany kolor farbą w sprayu (np. złoty, srebrny lub biały). Tak przygotowane kwiaty możemy wykorzystać do stroików, wianków świątecznych ale i nie tylko. Idealnie sprawdzą się z kompozycjami na parapecie ze świeczkami typu tealight.
Do świątecznych kompozycji możemy używać owoców. Pomarańcze, cytryny oraz limonki z wetkniętymi w nie goździkami – będą nie tylko interesująco wyglądać ale i również roztaczać piękny zapach!
W jaki sposób wykonać szybki, trwały a zarazem niebanalny stroik świąteczny? Ten sposób podpatrzyłam u mojej mamy. Do jego wykonania będą potrzebne gałązki z jodły, sosny oraz świerku, jabłko i ozdoby. Jabłko? Tak. Do wykonania tej dekoracji potrzebujemy najlepiej dość twardego i czerwonego jabłka. Jabłko ustawiamy na tacy bądź szklanym talerzu. Jeśli jest nierówne ścinamy jego spód w taki sposób, aby jabłko nie przewracało się na boki. Następnie w tak przygotowaną niecodzienną podstawę wbijamy pojedyncze gałązki zostawiając ogonek w jabłku. Tak przygotowany stroik dekorujemy według uznania. Można też po uprzednim nacięciu, w środek jabłka wbić świeczkę.
Wesołych Świąt!