^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Zaloguj

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Kalendarz szkoleń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Święto Plonów w Żabnicy

„Naród, który nie szanuje tradycji – ginie

Ileż to pracy trzeba, żeby na stole był bochen chleba”

 

        W słoneczną niedzielę 17 sierpnia 2014 r. w Żabnicy. gmina Węgierska Górka, zorganizowano zgodnie z tradycją, dożynki parafialne i wiejskie. Tego dnia była piękna, prawdziwie letnia pogoda, sprzyjająca organizatorom tych uroczystości.

          Organizatorami tych wspaniałych uroczystości byli: członkinie KGW Żabnica, pani sołtys wsi Żabnica, radni, członkowie OSP oraz Ośrodek Promocji Gminy w Węgierskiej Górce.

Przepiękny korowód dożynkowy wyruszył od budynku OSP i przemaszerował w stronę boiska sportowego, gdzie odbywały się dalsze uroczystości dożynkowe.

W pięknym plenerze miejscowy proboszcz parafii odprawił Mszę Świętą Dziękczynną za zebrane plony z pól, za pogodę i trud pracy rolnika. Wspomniał o szacunku dla darów nieba z których najważniejszy jest chleb.

Gospodarze przywiesili na ołtarz,  jako dary – chleb, owoce, warzywa, sery oraz wieńce dożynkowe.

      W uroczystościach dożynkowych, oprócz miejscowej ludności, wzięła udział delegacja z zaprzyjaźnionej miejscowości Żabnica z województwa zachodniopomorskiego. Burmistrz miasta Gryfino, sołtys, członkowie OSP oraz radni, przywieźli i ofiarowali wędzone ryby.

Po uroczystej mszy świętej gospodarze gminy - pani sołtys wraz z wójtem - przywitali przybyłych gości: panią poseł, radnych powiatowych i gminnych, przedstawicieli instytucji pracujących na rzecz rolnictwa - Ośrodka Doradztwa Rolniczego - PZDR w Żywcu, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa - Biuro Powiatowe w Żywcu, członkinie KGW z Żabnicy, Ciśca i Cięciny. Gospodynie z Żabnicy przygotowały dla zebranych gości regionalny poczęstunek, częstowały przygotowanymi smakołykami.

Uroczystości dożynkowe uświetniły występy zespołów regionalnych –„Wierchy” z Milówki, kapela Urwisko z Żabnicy, kabaret KGW Żabnica oraz solowe występy gry na heligonkach w wykonaniu dzieci z Żabnicy.

Zabawy dożynkowe trwały do późnych godzin wieczornych.

DSC 0221