Z dniem 1 stycznia 2019 r weszły przepisy ustawy z dnia 9 listopada 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia sprzedaży żywności przez rolników do sklepów i restauracji (DZ.U.poz.2242).
Wprowadziła ona zmiany do ustaw: o bezpieczeństwie żywności i żywienia oraz o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Nowa ustawa ma na celu dopasowanie istniejących rozwiązań z zakresu prawa podatkowego i prawa żywnościowego do potrzeb podmiotów prowadzących produkcję żywności na niewielką skalę i zbywanie jej w krótkich łańcuchach dystrybucji, w tym w szczególności w ramach rolniczego handlu detalicznego.
Począwszy od 2019 r w ramach rolniczego handlu detalicznego możliwe jest zbywanie żywności do zakładów prowadzących handel detaliczny z przeznaczeniem dla konsumenta finalnego( w tym: do sklepów czy restauracji), pod warunkiem, że zakłady te zlokalizowane są na obszarze województwa, w którym ma miejsce produkcja żywności w ramach RDH lub na obszarze powiatów lub miast stanowiących siedzibę wojewody lub sejmiku województwa, sąsiadujących z tym województwem. Zbywanie żywności musi być udokumentowane, aby możliwe było określenie ilości zbywanej żywności. Ponadto nie może odbywać się przy pomocy pośredników, z wyjątkiem zbywania takiej żywności podczas festynów, wystaw, targów lub kiermaszów, organizowanych w celu promocji żywności, jeżeli pośrednik zbywa konsumentom finalnym żywność:
Zgodnie z ustawą o PDOF art.21 ust.1 pkt 71 a następuje odejście od ograniczenia ilości sprzedawanych produktów i podniesieniu limitu przychodów zwolnionych z PIT do 40.000 zł.
Opracowano na podstawie Biuletynu Informacyjnego Gofin dodatek nr.5