^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Zaloguj

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Kalendarz szkoleń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Ułatwienia dla rolników sprzedających żywność do sklepów

Z dniem 1 stycznia 2019 r weszły przepisy ustawy z dnia 9 listopada 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia sprzedaży żywności przez rolników do sklepów i restauracji (DZ.U.poz.2242).

Wprowadziła ona zmiany do ustaw: o bezpieczeństwie żywności i żywienia oraz o podatku dochodowym od osób fizycznych.

 Nowa ustawa ma na celu dopasowanie istniejących rozwiązań z zakresu prawa podatkowego i prawa żywnościowego do potrzeb podmiotów prowadzących produkcję żywności na niewielką skalę i zbywanie jej w krótkich łańcuchach dystrybucji, w tym w szczególności w ramach rolniczego handlu detalicznego.

paragrafy

 Począwszy od 2019 r w ramach rolniczego handlu detalicznego możliwe jest zbywanie żywności do zakładów prowadzących handel detaliczny z przeznaczeniem dla konsumenta finalnego( w tym: do sklepów czy restauracji), pod warunkiem, że zakłady  te zlokalizowane są na obszarze województwa, w którym ma miejsce produkcja żywności w ramach RDH lub na obszarze powiatów lub miast stanowiących siedzibę wojewody lub sejmiku województwa, sąsiadujących z tym województwem. Zbywanie żywności musi być udokumentowane, aby możliwe było określenie ilości zbywanej żywności. Ponadto nie może odbywać się przy pomocy pośredników, z wyjątkiem zbywania takiej żywności podczas festynów, wystaw, targów lub kiermaszów, organizowanych w celu promocji żywności, jeżeli pośrednik zbywa konsumentom finalnym żywność:

  1. Wyprodukowaną przez tego pośrednika w ramach rolniczego handlu detalicznego
  2. Wyprodukowaną przez inny podmiot prowadzący rolniczy handel detaliczny na obszarze powiatu, w którym pośrednik ten prowadzi produkcję żywności w ramach rolniczego handlu detalicznego, lub na obszarze powiatu sąsiadującego z tym powiatem.

Zgodnie z ustawą o PDOF art.21 ust.1 pkt 71 a następuje odejście od ograniczenia ilości sprzedawanych produktów i podniesieniu limitu przychodów zwolnionych z PIT do 40.000 zł.

Opracowano na podstawie Biuletynu Informacyjnego Gofin dodatek nr.5