^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Zaloguj

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Kalendarz szkoleń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

WIOSENNY REDYK W KORBIELOWIE

Gmina Jeleśnia organizuje w ramach projektu WSPÓLNE DZIEDZICTWO - POLSKO-SŁOWACKA AKCJA PROMUJĄCA DOROBEK KULTURALNY I TRADYCJE POGRANICZA 19 maja 2018 r. w sobotę  na Hali Glinne w Korbielowie, obok dawnego przejścia granicznego imprezę folklorystyczną REDYK, czyli wiosenne wypędzenie owiec na hale beskidzkie

REDYK   W  KORBIELOWIEowce na hali

19 maja 2018

Korbielów Hala Glinne- obok przejścia granicznego

PROGRAM   REDYKU:

11.00  MSZA ŚWIĘTA polowa  o szczęśliwy pobyt baców na halach

11.45  Przywitanie przybyłych gości i uczestników

12.00  POKAZ OBRZĘDÓW PASTERSKICH

-mieszanie owiec

-pokaz doju i przetwórstwa mleka owczego

-promocja wyrobów owczarskich

-przędzenie wełny

-gawędy ludowe na temat pasterstwa

13.00 WYSTĘPY KAPEL I ZESPOŁÓW FOLKLORYSTYCZNYCH

WYSTAWY I KIERMASZ SZTUKI LUDOWEJ

DEGUSTACJA POTRAW OWCZYCH I REGIONALNYCH

WSPÓLNE OGNISKO

ŚCIEŻKA HUCULSKA- Stadnina Koni Huculskich z Gminy Jeleśni

ORGANIZATOR

Gmina Jeleśnia

WSPÓŁORGANIZATORZY

Gminny Ośrodek Kultury w Jeleśni

Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Częstochowie

Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Żywcu

 

Informacja prasowa

Gmina Jeleśnia organizuje w ramach projektu WSPÓLNE DZIEDZICTWO - POLSKO-SŁOWACKA AKCJA PROMUJĄCA DOROBEK KULTURALNY I TRADYCJE POGRANICZA 19 maja 2018 r. w sobotę  na Hali Glinne w Korbielowie, obok dawnego przejścia granicznego imprezę folklorystyczną REDYK, czyli wiosenne wypędzenie owiec na hale beskidzkie.

Wydarzenia ma na celu promocję dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego polsko- słowackiego pogranicza, zwrócenie uwagi mieszkańców i osób odwiedzających ten region na bogate polsko-słowackie dziedzictwo kulturowe (przede wszystkim folklor, twórczość ludową, obrzędy i zwyczaje) oraz walory przyrodnicze pogranicza- żywność produkowana z lokalnych płodów rolnych, urokliwe miejsca, w których odbywa się Redyk.

Impreza rozpocznie się w dniu 19 maja 2018 (sobota) o godz. 11.00 na Hali Glinne obok przejścia granicznego w Korbielowie uroczystą polową Mszą Świętą sprawowaną przez proboszcza z Korbielowa.

Podczas imprezy odbędzie się pokaz obrzędowości związanej z wypędem owiec na hale- pożegnanie baców we wsi, wyprowadzenie baców ze wsi na halę, mieszanie stad owiec, cytanie, okadzanie i pierwszy udój owiec na hali, jak również klaganie sera i wyrób bryndzy oraz pokazanie codziennego życia na hali. Wszystko odbędzie się w przepięknej scenerii  Korbielowa z widokiem na Pilsko. Obrzędy te będą przeplatane występami zespołów regionalnych oraz kapel ludowych, podczas których zostaną zaprezentowane tradycyjne pieśni pasterskie, gra na instrumentach ludowych oraz lokalna gwara.

Podczas imprezy będzie można degustować potrawy owcze- bryndza, bundz, oscypki, baranina oraz regionalne- kwaśnica, swojskie ciasta

Imprezie towarzyszyć będą występy zespołów folklorystycznych z Gminy Jeleśnia  oraz zaprzyjaźnionej słowackiej Gminy Klin. Twórcy ludowi będą prezentować i sprzedawać wyroby rękodzieła ludowego– bukiety z bibuły, zabawki ludowe, hafty, swetry i kopytka z owczej wełny.

Zamiarem Partnerów projektu jest ukazanie mieszkańcom i turystom piękna pogranicza, przede wszystkim jego walorów przyrodniczych i kulturowych, których wiele jest na terenie obu gmin, ze szczególnym zwróceniem uwagi na potrzebę ich zrównoważonego wykorzystania. Ze względu na bliskość granicy państwa liczną grupę uczestników imprezy stanowić będą Słowacy, zarówno mieszkańcy pobliskich miejscowości, jak i zaproszone słowackie zespoły regionalne.

Możliwość uczestnictwa w polsko-słowackiej imprezie kulturalnej, odwołującej się również do dziedzictwa przyrodniczego pogranicza i panujących tutaj zwyczajów (mieszanie owiec przed wypędzeniem ich na hale) jest doskonałym rozszerzeniem oferty transgranicznego szlaku turystycznego i atrakcją przyciągającą do obu gmin zarówno mieszkańców pogranicza jak też turystów.