Gmina Jeleśnia organizuje w ramach projektu WSPÓLNE DZIEDZICTWO - POLSKO-SŁOWACKA AKCJA PROMUJĄCA DOROBEK KULTURALNY I TRADYCJE POGRANICZA 19 maja 2018 r. w sobotę na Hali Glinne w Korbielowie, obok dawnego przejścia granicznego imprezę folklorystyczną REDYK, czyli wiosenne wypędzenie owiec na hale beskidzkie
REDYK W KORBIELOWIE
19 maja 2018
Korbielów Hala Glinne- obok przejścia granicznego
PROGRAM REDYKU:
11.00 MSZA ŚWIĘTA polowa o szczęśliwy pobyt baców na halach
11.45 Przywitanie przybyłych gości i uczestników
12.00 POKAZ OBRZĘDÓW PASTERSKICH
-mieszanie owiec
-pokaz doju i przetwórstwa mleka owczego
-promocja wyrobów owczarskich
-przędzenie wełny
-gawędy ludowe na temat pasterstwa
13.00 WYSTĘPY KAPEL I ZESPOŁÓW FOLKLORYSTYCZNYCH
WYSTAWY I KIERMASZ SZTUKI LUDOWEJ
DEGUSTACJA POTRAW OWCZYCH I REGIONALNYCH
WSPÓLNE OGNISKO
ŚCIEŻKA HUCULSKA- Stadnina Koni Huculskich z Gminy Jeleśni
ORGANIZATOR
Gmina Jeleśnia
WSPÓŁORGANIZATORZY
Gminny Ośrodek Kultury w Jeleśni
Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Częstochowie
Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Żywcu
Informacja prasowa
Gmina Jeleśnia organizuje w ramach projektu WSPÓLNE DZIEDZICTWO - POLSKO-SŁOWACKA AKCJA PROMUJĄCA DOROBEK KULTURALNY I TRADYCJE POGRANICZA 19 maja 2018 r. w sobotę na Hali Glinne w Korbielowie, obok dawnego przejścia granicznego imprezę folklorystyczną REDYK, czyli wiosenne wypędzenie owiec na hale beskidzkie.
Wydarzenia ma na celu promocję dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego polsko- słowackiego pogranicza, zwrócenie uwagi mieszkańców i osób odwiedzających ten region na bogate polsko-słowackie dziedzictwo kulturowe (przede wszystkim folklor, twórczość ludową, obrzędy i zwyczaje) oraz walory przyrodnicze pogranicza- żywność produkowana z lokalnych płodów rolnych, urokliwe miejsca, w których odbywa się Redyk.
Impreza rozpocznie się w dniu 19 maja 2018 (sobota) o godz. 11.00 na Hali Glinne obok przejścia granicznego w Korbielowie uroczystą polową Mszą Świętą sprawowaną przez proboszcza z Korbielowa.
Podczas imprezy odbędzie się pokaz obrzędowości związanej z wypędem owiec na hale- pożegnanie baców we wsi, wyprowadzenie baców ze wsi na halę, mieszanie stad owiec, cytanie, okadzanie i pierwszy udój owiec na hali, jak również klaganie sera i wyrób bryndzy oraz pokazanie codziennego życia na hali. Wszystko odbędzie się w przepięknej scenerii Korbielowa z widokiem na Pilsko. Obrzędy te będą przeplatane występami zespołów regionalnych oraz kapel ludowych, podczas których zostaną zaprezentowane tradycyjne pieśni pasterskie, gra na instrumentach ludowych oraz lokalna gwara.
Podczas imprezy będzie można degustować potrawy owcze- bryndza, bundz, oscypki, baranina oraz regionalne- kwaśnica, swojskie ciasta
Imprezie towarzyszyć będą występy zespołów folklorystycznych z Gminy Jeleśnia oraz zaprzyjaźnionej słowackiej Gminy Klin. Twórcy ludowi będą prezentować i sprzedawać wyroby rękodzieła ludowego– bukiety z bibuły, zabawki ludowe, hafty, swetry i kopytka z owczej wełny.
Zamiarem Partnerów projektu jest ukazanie mieszkańcom i turystom piękna pogranicza, przede wszystkim jego walorów przyrodniczych i kulturowych, których wiele jest na terenie obu gmin, ze szczególnym zwróceniem uwagi na potrzebę ich zrównoważonego wykorzystania. Ze względu na bliskość granicy państwa liczną grupę uczestników imprezy stanowić będą Słowacy, zarówno mieszkańcy pobliskich miejscowości, jak i zaproszone słowackie zespoły regionalne.
Możliwość uczestnictwa w polsko-słowackiej imprezie kulturalnej, odwołującej się również do dziedzictwa przyrodniczego pogranicza i panujących tutaj zwyczajów (mieszanie owiec przed wypędzeniem ich na hale) jest doskonałym rozszerzeniem oferty transgranicznego szlaku turystycznego i atrakcją przyciągającą do obu gmin zarówno mieszkańców pogranicza jak też turystów.