Kulinaria zajmują szczególne miejsce w śląskiej tradycji i są częścią tożsamości kulturalnej. Jedzenie, to nie tylko kwestia zaspokojenia głodu, to połączenie wiedzy, pomysłowości i przede wszystkim tradycji danego regionu. Najwyższym kunsztem w tej dziedzinie wykazują się członkinie Kół Gospodyń Wiejskich z naszego terenu, 23 listopada 2016 r. odbyła się XIV edycja Konkursu Potraw Regionalnych pt. „Na Morcina nojlepszo jest gysina". Organizatorami tej cyklicznej imprezy są: Gminny Związek Kół i Organizacji Rolniczych w Miedźnej, Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Częstochowie-PZDR w Pszczynie i Gminny Ośrodek Kultury w Miedźnej. 6 Kół z terenu Gminy Miedźna podjęło się przygotowania potraw wśród których królowała gęsina w różnych postaciach, zupy, kapusty, przystawki oraz desery. Komisja konkursowa po degustacji wyłoniła zwycięzcę – KGW Wola które zostało docenione za potrawy: gęś filowano krupami i grzybami, gynsio leberka, gynsie pipki, modro kapusta, kołocz, kompot z bani. Zwycięskie Koło będzie reprezentowało Gminę Miedźna w powiatowym konkursie potraw w 2017 r., gdzie gęsina również będzie się wpisywała w temat przewodni konkursu.
Koła gospodyń wiejskich od wielu lat działają na rzecz społeczności lokalnej, ochrony tradycyjnych wartości i kultury. Spotkanie było okazją do świętowania Jubileuszu 150- lecia Kół Gospodyń Wiejskich i podziękowania zaangażowanym paniom za swoją bezinteresowną działalność na rzecz całego środowiska wiejskiego. Z tej okazji wręczono nagrody i wyróżnienia dla działaczy m.in. Order Serca Matkom Wsi, statuetki Złotego Kółkowicza oraz wiele podziękowań na ręce Pani Łucji Krutak która pełni funkcje przewodniczącej Wojewódzkiej Rady Kół Gospodyń Wiejskich.
– Z dumą i satysfakcją mogę stwierdzić, ze nie ma w Polsce organizacji, która ma tak długi okres działania. Bezinteresownego działania na rzecz środowisk, w których kocha się Ojczyznę, strzeże ziemi, cnót i obyczajów, która ma tradycję i te wartości są dla niej najwyższe i najważniejsze – mówiła Łucja Krutak, przewodnicząca Wojewódzkiej Rady Kół Gospodyń Wiejskich.
– Dzięki wam, młode pokolenie, które bardzo potrzebuje podtrzymywania tradycji i przypominania o niej, ma możliwość doświadczać tego na co dzień. Cieszę się też, że powiat może liczyć na sympatię, współpracę i pomoc z waszej strony na każdym kroku – podkreślał starosta pszczyński, Paweł Sadza.
Pani Beata Fąfera – zastępca dyrektora ŚODR W Częstochowie wręczyła na ręce Pani Łucji Krutak list gratulacyjny, w którym czytamy:
Z okazji uroczystości Jubileuszu 150-lecia Kół Gospodyń Wiejskich, składamy serdeczne gratulacje oraz wyrazy szczerego uznania dla Pani wieloletniego zaangażowania w działalność społeczną, w upowszechnianie kultury
i tradycji śląskiej wsi.
Życzymy powodzenia, a ta rocznica niech stanie się inspiracją do realizacji wszystkich kolejnych planów i zamierzeń.
Równolegle do Konkursu kulinarnego oraz Jubileuszu odbyła także III Gościna Gminnych Zespołów Folklorystycznych. Pokaz swojego artystycznego kunsztu dał Zespół Pieśni i Tańca „Wolanie" który wystawił spektakl „Zimowy wieczór".
Fot. I.Wróbel-Olszak, A.Rogala-Romanek