^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

WIELKANOC NA ZIEMI PSZCZYŃSKIEJ

Starostwo Powiatowe w Pszczynie i Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Częstochowie – PZDR w Pszczynie powróciły do organizacji cyklicznego konkursu „Tradycje i kulinaria Ziemi Pszczyńskiej". Pierwsza edycja konkursu organizowana była w latach 2007-2012, teraz formuła konkursu została odświeżona i mieliśmy ogromną przyjemność ponownie rozkoszować się smakami tradycyjnych pszczyńskich potraw. Regulamin konkursu przewiduje, iż każda gmina powiatu pszczyńskiego w kolejności alfabetycznej, będzie gospodarzem i współorganizatorem konkursu w kolejnych latach.
Pierwszy konkurs odbył się 16 marca w sali Urzędu Gminy w Goczałkowicach - Zdroju, gdzie zaprezentowało się 7 ekip: 6 Kół Gospodyń Wiejskich (Brzeźce, Goczałkowice, Jarząbkowice, Kobiór, Rudziczka, Wola) oraz Team Rodziny Kubis z Czarkowa. Tematem konkursu była „Wielkanoc na Ziemi Pszczyńskiej".
W imieniu organizatorów gości powitali: Wicestarosta Powiatu Pszczyńskiego – Krystian Szostak, Wójt Gminy Goczałkowice – Gabriela Placha oraz Kierownik Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Pszczynie – Anna Rogala-Romanek.

 

powitanie scena

 

Drużyny przygotowały dania w 3 kategoriach: śniadanie wielkanocne, deser/ciasto i danie dowolne Zaproszeni goście mogli podziwiać kunszt kulinarny i poczucie estetyki w zaprezentowaniu stołów. Wśród wspaniałych dań znalazły się jaja przygotowane na wiele sposobów, wędliny, pasztety, ryby, gęsi, kaczki, króliki, dziczyzna, zupy oraz ciasta.
W komisji konkursowej oceniającej potrawy znaleźli się: Łukasz Kozioł – restaurator, Szymon Bracik – szef kuchni restauracji Wodna Wieża, Anna Haka-Otręba – plastyk oraz Klaudia Roksela – właścicielka firmy Gryfnie, znanej z kultywowania tradycji, gwary i zwyczajów Górnego Śląska.
Komisja w trakcie oceny i przyznawania punktów kierowała się głównie nawiązaniem do tradycji śląskiej, zastosowaniem produktów regionalnych oraz estetyką podania, z wykorzystaniem naturalnych i przyjętych zwyczajowo ozdób.

 

komisja przy pracy

 

Wyniki konkursu wg oceny jury:

 

ogłoszenie wyników

 

Jarząbkowice stół

I miejsce KGW Jarząbkowice

 

Wola stół

II miejsce KGW Wola

 

Goczałkowice stół

III miejsce KGW Goczałkowice-Zdrój.

 

Wybór jury został potwierdzony w anonimowym głosowaniu na najlepszą potrawę Konkursu, specjalną nagrodę publiczności otrzymały Panie z KGW Jarząbkowice za królika w śmietanie.

 

wrczenie nagród

 

I Powiatowy Konkurs Kulinarny uświetnił swym występem Zespół Folklorystyczny Goczałkowice, który zaprezentował się w oryginalnych strojach Ziemi Pszczyńskiej oraz Katarzyna Kapias – architekt krajobrazu z Ogrodów Pokazowych KAPIAS, która w specjalnie przygotowanej prezentacji wyjaśniła wszystkim zebranym z czego według miejscowej tradycji powinna się składać palma wielkanocna i co symbolizują poszczególne gałązki.

 

zespół

 

K.Kapias

 

zdjęcie grupowe

W przyszłym roku gminą gospodarzem i współorganizatorem konkursu będzie Kobiór, a tematem będzie skubanie pierza.

 

Fot. Starostwo Powiatowe w Pszczynie

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com