Warunki pogodowe jakie wystąpiły na obszarze całego kraju umożliwiły rolnikom wjazd na zamrożone grunty rolne i składowanie obornika w postaci tymczasowych pryzm obornikowych.
Taka praktyka dopuszczona jest na podstawie ROZPORZĄDZENIA RADY MINISTRÓW z dnia 5 czerwca 2018 r. w sprawie przyjęcia „Programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu”
Rolnicy, którzy składują czasowa obornik powinni zapoznać się z warunkami przechowywania nawozów naturalnych oraz postępowanie z odciekami.
Możliwe jest czasowe, jednak nie dłużej niż przez okres 6 miesięcy od dnia utworzenia każdej z pryzm, przechowywanie obornika bezpośrednio na gruntach rolnych, przy czym:
1) pryzmy lokalizuje się poza zagłębieniami terenu, na możliwie płaskim terenie, o dopuszczalnym spadku do 3%, w miejscu niepiaszczystym i niepodmokłym, w odległości większej niż 25 m od linii brzegu wód powierzchniowych, pasa morskiego i ujęć wód, jeżeli nie ustanowiono strefy ochronnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. – Prawo wodne;
2) lokalizację pryzmy oraz datę złożenia obornika w danym roku na danej działce zaznacza się na mapie lub szkicu działki, które przechowuje się przez okres 3 lat od dnia zakończenia przechowywania obornika;
3) obornik na pryzmie ponownie przechowuje się w tym samym miejscu po upływie 3 lat od dnia zakończenia uprzedniego przechowywania obornika.
Pomiotu ptasiego nie przechowuje się bezpośrednio na gruncie przez cały rok.
Nawozy naturalne i kiszonki składuje się w odległości 25 m od studni i linii wody.
Źródło: Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 5 czerwiec 2018 r.
PZDR Cieszyn Borejza Elżbieta