^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

Nowoczesny robot udojowy w Kostkowicach

Gospodarstwo rolne Jerzego i Liliany Brodów znajduje się w Kostkowicach w gminie Dębowiec, w powiecie cieszyńskim. Rolnicy dysponują ponad 60 ha użytków rolnych, z tego połowa to łąki i pastwiska. Wiodącym kierunkiem produkcji jest chów bydła mlecznego. Gospodarstwo posiada 105 szt. bydła z tego 50 szt. krów mlecznych.

Rolnicy z chwilą podjęcia decyzji o budowie nowej obory zdecydowali się na zainstalowanie w niej robota udojowego. Wybór padł na firmę LELY, która zaproponowała najkorzystniejsze warunki.

We wrześniu 2013 r. zamontowano robot udojowy model Lely Astronaut A 4 mogący obsłużyć do 70 krów mlecznych. W październiku 2013 r. wprowadzono do nowej obory krowy i rozpoczęto użytkowanie robota.

Przez pierwszy miesiąc trwało intensywne przyuczanie krów do nowego sposobu doju. Był to najtrudniejszy okres z dotychczasowego korzystania z tego urządzenia. Praktycznie całą dobę ktoś musiał być w oborze, obserwować i sprawdzać czy wszystkie zwierzęta „przeszły” przez robota.  Po miesiącu zdecydowana większość krów nauczyła się korzystać z tego urządzenia, tylko nieliczne sztuki trzeba było doprowadzać. Obecnie nie ma już problemów z przyuczeniem nowych zwierząt do korzystania z robota.  W przypadku jałówek cielnych, na kilka miesięcy przed ocieleniem, same przechodzą przez urządzenie, gdzie korzystają z zainstalowanej tam stacji paszowej ( komputer wtedy automatycznie wyłącza funkcję dojenia ).

Całym urządzeniem steruje komputer podłączony do internetu. Przez łącze internetowe praca komputera jest cały czas monitorowana przez informatyka firmy LELY w Holandii.  Łącze umożliwia również wysyłanie powiadomień na komórkę rolnika za pomocą odpowiednich kodów o problemach w działaniu robota np. brak płynu do dezynfekcji.

Komputer ma zaprogramowany optymalny skład mleka i w przypadku pojawienia się np. krwi czy dużej ilości bakterii w mleku, robot wlewa to mleko do osobnych pojemników. Podobnie jest z siarą, którą robot separuje do pojemników przez pierwsze 3 dni od wycielenia krowy . Komputer steruje również stacją paszową, tj. ilością i częstotliwością wydanej paszy poszczególnym zwierzętom. Steruje również wyjściem krów po doju.  Może wypuścić zwierzęta na część ogólnoużytkową a może je skierować do izolatki, gdy planowane są np. jakieś zabiegi weterynaryjne na zwierzęciu.

Komputer sterujący ma bardzo dużo funkcji oraz korzysta z wielu informacji i dlatego bardzo istotne jest bieżące uzupełnianie wpisów i kontrola jego pracy.

Właściciele są bardzo zadowoleni z pracy robota. Wyraźnie zmniejszył ich zaangażowanie w pracę w oborze.  Rolnik może poświęcić więcej czasu na pracę w polu a jego żona mogła podjąć pracę poza gospodarstwem.

Wydaje się , że w dużych gospodarstwach o profilu produkcji – bydło mleczne, zasadne jest zastosowanie robota do doju, w przypadku konieczności zatrudnienia pracowników najemnych. Pozyskanie dobrego pracownika do obsługi bydła mlecznego jest bardzo trudne a utrzymanie go bardzo kosztowne. Dlatego zainstalowanie robota jest alternatywą na rozwiązanie problemu braku pracowników, choć nie ukrywam, ,że też kosztowną.

 

IMG 6762

 

IMG 6761

 

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com