Mączniak rzekomy dyniowatych, występujący na ogórkach gruntowych, staje się coraz bardziej widoczny. Jeżeli nie mamy odmiany odpornej na tę chorobę, to nadszedł ostatni moment na rozpoczęcie walki metodą chemiczną. Widoczne jasno oliwkowe przebarwienia na liściach oznaczają rozwój choroby. Plamy wysychają, kruszą się, liście i pędy zamierają. Grządka nadaje się do likwidacji. Rozwojowi choroby sprzyjają wahania temperatury między dniem (23-27˚C) a nocą ( 15-17 ˚C ) oraz duża wilgotność powietrza i poranne rosy.
Sięgając po preparaty chemiczne upewnijmy się czy znajdują się one w aktualnym "programie ochrony roślin warzywnych" i czy mogą być zastosowanie do walki z chorobą w ogórkach gruntowych. Jeżeli plantacja jest w pełni owocująca, musimy zastosować preparat o krótkim okresie karencji 1-3 dni. Stosując zasady uprawy integrowanej, środki ochrony roślin należy stosować przemiennie z częstotliwością co 7- 10 dni od chwili wystąpienia zagrożenia przez mączniaka rzekomego ze znajomością substancji czynnej preparatu.
Według Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach najlepsze efekty w zwalczaniu mączniaka rzekomego na ogórku dały preparaty Acrobat MZ 69 WG substancja czynna menkozeb -60%, dimetomorf – 9%), Armetil M 72 WP ( substancja czynna menkozeb -64 %, metalaksyl – 8 %) dla użytkowników profesjonalnych. Oraz Infinito 687,5 S.C (substancja czynna chlorowodorek propamokarbu - 625 g, fluopikolid - 62,5 g), Ranman 400 SC Twin Pack (substancja czynna cyjazofamid - 400 g ) dla użytkowników nieprofesjonalnych. Wszystkie preparaty mają 3-dniowy okres karencji. Dostępny jest dla użytkowników nieprofesjonalnych preparat z 1 –dniowym okresem karencji o nazwie Cabrio Duo 112 EC substancja czynna dimetomorf - 72 g, piraklostrobina - 40 g).
Chcąc ustrzec plantacje w latach następnych przed mączniakiem rzekomym dyniowatych, sięgnijmy po najnowsze nasiona wyhodowane w IO w Skierniewicach. „SKW 1712" jest nową odmianą mieszańcową ogórka polowego, cenną z uwagi na atrakcyjny wygląd owoców, ich walory smakowe i obfite plonowanie. Jest szczególnie przydatna do przetwórstwa, gdyż owoce w przetworach są chrupkie, nie miękną i nie mają pustych przestrzeni. Ze względu na kompleksową odporność na choroby, zwłaszcza na mączniaka rzekomego – najgroźniejszą chorobę tego gatunku, odmiana ta polecana jest do uprawy ekologicznej oraz integrowanej z ograniczoną ochroną chemicznych.
Wykorzystano materiały:
1. Nowa odmiana mieszańcowa ogórka polowego SKW 1712 – strona www.inhort.pl Instytut Ogrodnictwa.
2. Wyszukiwarka środków ochrony roślin -www.minrol.gov.pl
3. Zdjęcia własne.