W ostatnich latach narosło sporo kontrowersji wokół eksterieru rysia polskiego, "zmodernizowanego" bez naszej wiedzy przez hodowców niemieckich. W wyniku tej niezbyt przemyślanej modyfikacji ryś polski utracił nie tylko typową, szlachetną sylwetkę, ale również przepadły bezpowrotnie jego najlepsze cechy użytkowe. Miłośnicy tej rasy zgodnie twierdzą, że gołąb ten po „liftingu”, nie ma już nic wspólnego z rysiem polskim. Zresztą wzorzec niemiecki nie pozostawia nam żadnych złudzeń, już dawno z nazwy tej rasy wyeliminowany został przymiotnik "polski”, pozostała tylko nazwa 'Luchstauben'.
Przedwojenny wzorzec rysia polskiego opracowany i zatwierdzony w 1930 roku, opisywał 16 odmian barwnych naszego rysia. Z całą pewnością wiemy, że w kraju nadal dość licznie hodowana jest stara populacja rysia polskiego w wielu odmianach barwnych. Niestety te piękne i wartościowe gołębie z oczywistych względów nie są prezentowane na wystawach i egzystują na marginesie polskiej hodowli. Dlatego też Zarząd Główny PZHGR i DI, od pewnego już czasu, rozważa sprawę powrotu do dawnego typu rysia polskiego oraz przywrócenia tej rasie właściwej rangi, nazwy i tradycyjnego wzorca. W związku z tym zwracamy się z apelem do wszystkich hodowców, aby na najbliższej Krajowej Wystawie Kielce 2015, zaprezentowali istniejące i nie zmodernizowane jeszcze gołębie tej rasy. Termin wystawy 24 – 25.01.2015r. Miejsce wystawy, nowoczesne hale TARGÓW KIELCE, ul. Zakładowa 1.Prosimy wystawić wszystkie barwy w kolekcjach po 4-6 szt. Gołębie muszą być zdrowe i zaszczepione (obowiązuje aktualne świadectwo lek. wet.). Gołębie należy zgłaszać na ogólnych zasadach, jako pokaz pod nazwą: RYŚ POLSKI (typ tradycyjny). Regulamin wystawy i formularz zgłoszenia znajduje się na stronie PZHGR i DI:
http://www.pzhgridi.pl/aktualnosci_opis.php?numer=1411141040210567&strona
Ta propozycja, to wielka szansa na restytucję tej pięknej, starej polskiej rasy. Teraz tylko od Waszej aktywności zależy dalszy los tych gołębi. Na tym pokazie liczy się jakość gołębia, jego pokrój i cechy rasowe, zgodne z wzorcem obowiązującym w latach 80-tych minionego wieku. Druga szansa dla tej rasy może się już nie powtórzyć.
Zwracamy się też do wszystkich Związków aby wsparły ten projekt i zachęciły hodowców rysia do wystawienia swoich gołębi. Pomóżcie szczególnie hodowcom starszym, którzy ze względu na wiek, zdrowie i zasobność portfela, nie mogą samodzielnie dojechać na wystawę. Fundujcie też indywidualne nagrody dla najładniejszych kolekcji. Nagrody należy zgłaszać z wyprzedzeniem tak, aby nazwiska fundatorów znalazły się w katalogu wystawowym.
Organizatorzy przewidują poza regulaminowe nagrody dla najładniejszych kolekcji barwnych gołębi tej rasy. Wyróżnienia są uznaniowe a warunkiem przyznania nagrody jest wystawienie przez jednego hodowcę wyrównanej pokrojowo stawki, 6 szt. rysi polskich w jednej barwie.
Wszystkie propozycje i wnioski związane z organizacją projektu, ”Ryś polski – restytucja rasy”, należy zgłaszać do kordynatora projektu Pana Zbigniewa Gilarskiego,
tel. 694 527 280 ,e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
za PZHGR i DI