15 stycznia, już po raz dwunasty, na deskach Teatru Ziemi Rybnickiej odbył się Powiatowy Konkurs Kół Gospodyń Wiejskich „Gwara śląska na wesoło”. Poprzedzony etapem gminnym Konkurs był prawdziwym świętem kultury śląskiej. Panie z trzynastu Kół Gospodyń Wiejskich prezentowały się w trzech konkurencjach. Pierwszą z nich stanowiła scenka kabaretowa pod tytułem „My tyż momy talent”. Panie pochwaliły się niezwykłą kreatywnością i odwagą. Skecze doprowadzały widzów do łez ze śmiechu, a dialogi oczywiście prowadzone były śląską gwarą, o którą już nie tak łatwo na ulicach śląskich miast.
Drugą konkrecję stanowiła piosenka o rolnictwie, gminie, miejscowości. I tutaj podkreślano śląską gwarę, ale i śląski strój ludowy. Panie reprezentowały gminę i miasto Czerwionka-Leszczyny, gminę Świerklany, Lyski, Gaszowice i dzielnice Rybnika, więc na scenie było bardzo kolorowo, bo przecież każdy zakątek powiatu ma nieco odmienny strój. Piosenki były autorskie, z naprawdę dobrym tekstem.
Kolejną konkurencję stanowił popis kulinarny, w tym roku zista, czyli babka. W foyer teatru każdy mógł wypieków skosztować, a i recepturę zapamiętać. Poniżej jeden z przepisów - na Świerklańską babeczkę:
Świerklańska babeczka w plisowanym klajdeczku
piyknie uczesano na „Gwara Śląsko” przyrychtowano!
Dzisiaj łod rana się flyjgowała i taki produkty potrzebowała:
Trza by mieć:
Font mąki
Poł fonta cukru
5 jajec
1 łyżka bakpulwru
1 szklonka oleju
2 łyżki kakała
Jajca z cukrem ucirała, mąka z bakpulwrym, kakałym i olejym dała. Na koniec blank ubite biołko wyfyrlała. Potym na papiurze w blatrule 40 minut w 180 st. leżała...
Widownia Teatru Ziemi Rybnickiej była wypełniona po brzegi. Występy pań podziwiali również włodarze miast i miasteczek ze Starostą Powiatu Rybnickiego Damianem Mrowcem, Wiceprezydentem Rybnika Piotrem Masłowskim i Dyrektorem Oddziału Mikołowskiego Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego - panem Jakubem Cofałą, którzy to objęli imprezę honorowym patronatem. Nie zabrakło też burmistrza Miasta i Gminy Czerwionka-Leszczyny - Wiesława Janiszewskiego, wójta Świerklan - Tomasza Pieczki, zastępcy wójta Gaszowic - Zbigniewa Goworowskiego, wójta Jejkowic - Marka Bąka i pełnomocnika wójta Lysek - Józefa Stukatora. Włodarze w sposób szczególny uhonorowali występy pań dobrym słowem i nagrodami, podkreślając przy tym znaczenie działalności Kół dla kultywowania tradycji kulturalnych i kulinarnych, ale i promocji małych Ojczyzn.
Poziom artystyczny występów był niezwykły! Publiczności jednak najbardziej spodobał się występ Koła Gospodyń Wiejskich w Palowicach z gminy Czerwionka-Leszczyny, a dyrektor ŚODR w Częstochowie uhonorował zwycięzców pucharem. Strach pomyśleć, że gdyby nie Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego i pomysłodawca i dobry duch konkursu - pani Jadwiga Gajewska, świat nie ujrzał by tych wspaniałych talentów pań z Kół Gospodyń Wiejskich!
Pewną atrakcją wieczoru był występ zespołu góralskiego Maliniorze z Brennej. To reprezentanci Śląska Cieszyńskiego i kolejne barwy – odmienne stroje, gwara, muzyka. Bisom nie było końca.
Przepiękny ten nasz ŚLĄSK poprzez swoją różnorodność!