^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

SEMINARIUM PSZCZELARSKIE W NĘDZY

W dniu 25 lutego 2015 roku w Gminnym Ośrodku Sportu i Rekreacji w Nędzy odbyło się seminarium pszczelarskie dla pszczelarzy okręgu raciborskiego oraz rybnickiego. Organizatorem seminarium był Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Częstochowie - Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Raciborzu przy współpracy z Urzędem Gminy Nędza oraz Kołami Pszczelarzy z okręgu raciborskiego i rybnickiego. Szkolenie uroczyście otworzyli: Wójt Gminy Nędza Anna Iskała, Zastępca Dyrektora Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Częstochowie Stanisław Gardoń, Vicestarosta Powiatu Raciborskiego Andrzej Chroboczek oraz Kierownik Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Raciborzu Kazimierz Lach.

W części oficjalnej zostały wręczone dyplomy dla  prezesów Kół za zaangażowanie w pracy na rzecz rozwoju pszczelarstwa oraz Kół pszczelarskich w powiecie raciborskim. Dyplomami uhonorowani zostali:

Piotr Tomala - Koło Pszczelarzy Brzezie

Romuald Kowalski - Koło Pszczelarzy Czernica

Łukasz Klein - Koło Pszczelarzy Racibórz

Henryk Pietrasz - Koło Pszczelarzy Krzyżanowice

Jan Lewandowsk i- Koło Pszczelarzy Pietrowice Wielkie

Erwin Wrazidło - Koło Pszczelarzy Raszczyce.

W kolejnej części szkolenia Zastępca Dyrektora Agencji Rynku Rolnego w Katowicach Witold Panas przedstawił system wsparcia rynku produktów pszczelich na lata 2013-2016. Podstawowym celem Wspólnej Polityki Rolnej na rynku miodu jest rozwój branży pszczelarskiej osiągany poprzez poprawę warunków produkcji, jakości i zbytu produktów pszczelich. W ramach mechanizmu „Wsparcie rynku produktów pszczelich", w latach 2013/14-2015/16 refundacji podlegać będą całkowite lub częściowe w zależności od kierunku wsparcia, koszty netto poniesione na realizację następujących działań:

-przeprowadzenie szkoleń, kursów, konferencji pszczelarskich

-zakup sprzętu pszczelarskiego

-zakup leków do zwalczania warrozy

-zakup przyczep(lawet) do przewozu uli

-zakup urządzeń laboratoryjnych

-wykonanie analiz jakości miodu

-zakup pszczół.

Następnie dr n. zootechn. Wiesław Londzin przybliżył uczestnikom seminarium temat: ”Masowego ginięcia pszczół-  CCD”. Problem ten dotyka pszczelarzy w całej Europie. Jedną z przyczyn wymierania pszczół jest warroza - obecnie najbardziej rozpowszechniona choroba zakaźna czerwiu i owadów dorosłych. Jeśli pszczelarz odpowiednio szybko nie zareaguje, musi liczyć się z poważnymi stratami w ulu. Dbanie o pszczoły  jest więc podstawą  utrzymania ich w dobrostanie. Masowe ginięcie pszczół jest również spowodowane spadkiem odporności rodzin pszczelich w wyniku skażenia środowiska.

Kolejny prelegent- Prezes Śląskiego Związku Pszczelarzy w Katowicach Zbigniew Binko przedstawił temat „Pracy w izolatorach”. Prezes Binko zalecał zakładanie izolatorów. Podkreślał niezwykle ważny problem higieny.

       Serdeczne podziękowania składam na ręce Pań ze Stowarzyszenia Kobiet Aktywnych w Nędzy za przygotowanie przepysznego poczęstunku dla uczestników szkolenia oraz sponsorom, dzięki którym był możliwy ten poczęstunek: Górnośląskiemu Towarzystwu Finansowemu z siedzibą w Tychach, Przedsiębiorstwu Rolno-Przemysłowemu „Agromax” z Raciborza oraz Przedsiębiorstwu Produkcyjno- Usługowo-Handlowemu „Elikor” z Raciborza.nowe 220

nowe 226

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com