^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

"Kudłaty Zakątek" laureatem konkursu "Przyjazna Wieś"

Marta i Jarosław Lennertowie prowadzą w Żorach gospodarstwo, które wyrasta poza typowe ramy działalności rolniczej. Pomimo iż oboje pracują również w innych zawodach, z wielkim zaangażowaniem tworzą miejsce będące pięknym przykładem nie tylko dobrze rozwijającego się gospodarstwa rolnego, ale także miejsca edukacji ekologicznej i integracji społecznej.

Jako że głównym kierunkiem jest hodowla krów szkockiej rasy wyżynnej (Scottisch Highland Cattle), które charakteryzują się gęstą i długą sierścią, gospodarstwo zyskało nazwę Kudłaty Zakątek.

Szkocka krowa wyżynna to rasa mięsna, dobrze znosząca chów w warunkach wolnowybiegowych, żywiona głównie paszami objętościowymi, dzięki czemu – w porównaniu z produkcją bydła wysokowydajnego – wytwarza mniej gazów cieplarnianych i sprzyja ochronie klimatu. Gospodarstwo jest samowystarczalne pod względem pasz. Taki rodzaj hodowli bydła jest innowacyjny na tym terenie i wpisuje się w ogólną filozofię, jaką wyznają prowadzący je gospodarze, a mianowicie: produkcja w duchu poszanowania i zachowania środowiska naturalnego, w tym zwierząt. Mięso pozyskane z opasów karmionych zielonkami i paszami naturalnymi jest zdrowsze i smaczniejsze.

Szkockie krowy nie są jedynymi zwierzętami żyjącymi w gospodarstwie. Pani Marta, z zawodu weterynarz, stworzyła w Kudłatym Zakątku także dom dla zwierząt z interwencji weterynaryjnych: zaniedbanych, porzuconych lub chorych. W gospodarstwie oprócz krów mieszkają: konie, kozy, owce, króliki, szynszyle, drób ozdobny, a nawet gady. Powstało minizoo, które podnosi atrakcyjność gospodarstwa jako miejsca edukacyjnego i pozwala na prowadzenie tzw. zooterapii. Terapia z udziałem zwierząt to naturalna metoda leczenia i rehabilitacji poprzez dobroczynny kontakt ze zwierzęciem. Obcowanie ze zwierzętami jest bardzo ważne dla każdego człowieka, szczególnie jednak dla osób z niepełnosprawnościami lub zagrożonych wykluczeniem społecznym.

Oprócz roślin paszowych w gospodarstwie uprawia się len złocisty „Jantarol”. Jest to odmiana tradycyjna, która pozwala na uzyskanie oleju tłoczonego na zimno o najbardziej optymalnym składzie pod względem zawartości kwasów OMEGA 3, 6, 9.

Dzięki zastosowaniu pielnika, chwasty niszczone są mechanicznie. Nasiona do wysiewu są zaprawiane mączką bazaltową, a nie chemicznymi środkami ochrony roślin. Uprawa lnu jest w pełni naturalna, a olej pozbawiony pozostałości pestycydów. Pielnik zakupiono dzięki środkom pozyskanym z PROW (Działanie 6.3.). Zakupiono także kosiarkę dyskową i przewracarkę. Urządzenia mają ogromne znaczenie, gdyż pozwalają na pozyskiwanie większej ilości pasz objętościowych przy zużyciu paliwa mniejszym o około 70% w porównaniu z technologiami stosowanymi wcześniej. Wzrost wydajności umożliwił zakup dodatkowych zwierząt, bez zwiększenia negatywnego wpływu na klimat.

Działania podjęte po objęciu gospodarstwa po rodzicach polegały między innymi na modernizacji budynków i obejścia, co umożliwiło przyjmowanie większych grup na warsztaty edukacyjne oraz utworzenie minizoo. Gospodarze planują dalsze inwestycje, a środki na nie zamierzają pozyskać m.in. dzięki funduszom europejskim.

 Goście Kudłatego Zakątka to rolnicy, młodzież, osoby starsze czy osoby z niepełnosprawnościami. Dla państwa Lennert szczególnie ważne jest pokazanie dzieciom i młodzieży, jak odbywają się prowadzenie gospodarstwa, chów i hodowla zwierząt, a także procesy wytwarzania pasz oraz uprawy roli w duchu przyjaznym środowisku z uwzględnieniem dobrostanu zwierząt. Gospodarze współpracując z innymi rolnikami mogą prezentować efekty ekoschematów oraz dobrostanu zwierząt. Działania te bardzo dobrze się w gospodarstwie sprawdzają, przez co inni rolnicy mogą zainspirować się do prowadzenia swoich gospodarstw w sposób bardziej przyjazny naturze.

„Przyjazna Wieś” to ogólnopolski konkurs na najlepsze projekty, które miały pozytywny wpływ na polskie gospodarstwa rolne, przyczyniły się do ochrony środowiska i klimatu oraz wspierały rozwój lokalnych społeczności, a których realizacja nastąpiła dzięki wsparciu Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w okresie programowania 2014-2020. Kudłaty Zakątek idealnie wpasowuje się w idee konkursu. Państwo Lennertowie, zachęceni przez Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Częstochowie, wzięli udział w konkursie i zajęli PIERWSZE miejsce za najlepszy projekt zrealizowany przy wsparciu finansowym PROW 2014-2020 w kategorii: ŚRODOWISKO I DZIAŁANIA NA RZECZ OCHRONY KLIMATU.Zdj JS KSOW pomniejszonerozdanie nagród 2kudłaty zakątek 5kudłaty zakątek 4

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com