W związku z ukazaniem się Rozporządzenia w Sprawie Programu Azotanowego w 2019 roku, na większość gospodarstw rolnych nałożono nowe obowiązki w zakresie stosowania nawozów zawierających azot. Chodzi tu m.in. o zaostrzenie przepisów w zakresie dawek do hektara GR, przechowywania nawozów azotowych, w tym naturalnych (obornik, gnojówka, gnojowica), terminów ich stosowania, prowadzenie dokumentacji, m.in. planów nawożenia, ewidencji stosowania nawozów azotowych. Nieznajomość przepisów będzie skutkowała sankcjami.
Pełna nazwa nowego prawa to Rozporządzenie w sprawie przyjęcia „Programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu”. To akt wykonawczy do Dyrektywy Rady 91/676/EWG z 12 grudnia 1991 r. (tzw. dyrektywa azotanowa) dotyczącej ochrony wód przed zanieczyszczeniami powodowanymi przez azotany pochodzenia rolniczego.
W nawiązaniu do zmian Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Raciborzu, przeprowadził cykl szkoleń we wszystkich gminach powiatu raciborskiego. Jednym z ważniejszych zagadnień było Ograniczenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych. Zagadnienie szczegółowo omówili Specjaliści Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Częstochowie /Oddział w Mikołowie: dr Stanisław Pużyński, mgr. inż. Teresa Giel.
Szkolenia obejmowały także tematykę odnoszącą się do najważniejszych zmian w przepisach dotyczących rolników, w tym:
W organizacji szkoleń czynny udział wzięły Urzędy Gmin, KRUS Racibórz, PIORIN Racibórz, PIW Racibórz.