Czy jeż zamieszkujący przydomowe sady lub ogródki jest mile widziany? Powinniśmy uważać go za szkodnika czy wręcz przeciwnie? Utarło się przeświadczenie o diecie jeży jako zwierząt jedzących owoce. Ten obraz każdemu towarzyszy od lat dzieciństwa, gdzie jeża na każdej pracy plastycznej dziecko przedstawia z pięknie rumianym jabłkiem na grzbiecie. W rzeczywistości dieta jeża składa się w większości z białka zwierzęcego, a owoce, orzechy i nasiona stanowią tylko klika procent ich codziennej diety.
Wciągu jednej nocy jeż najczęściej trzykrotnie wychodzi na polowanie, podczas których zjada łącznie nawet do 150 g pożywienia. W przeliczeniu na owady jest to całkiem imponująca ilość. Jeże uaktywniają się o zmierzchu i nocą, nie zawsze więc można je zauważyć, czasem łatwiej usłyszeć charakterystyczne posapywanie i parskanie. W poszukiwaniu pokarmu mogą przemierzyć nawet do 3 km. Jeże to bardzo pożyteczne zwierzęta w gospodarstwie. Wspierają ekosystem ogrodu poprzez kontrolowanie populacji szkodników, takich jak np. ślimaki, pędraki, larwy owadów, małe gryzonie itd., ale także przyczyniają się do rozprzestrzeniania nasion wielu roślin i recyklingu materii organicznej. Ta naturalna walka ze szkodnikami poprzez obecność jeży, pomaga ograniczyć lub całkowicie zrezygnować ze stosowania środków owadobójczych.
Warto jednak dodać, że w niektórych przypadkach, jeśli jeż wchodzi do ogrodów, może spowodować uszkodzenia roślin, zwłaszcza w przypadku młodszych krzewów lub roślin, które są łatwe do wykopania.
Jeże są przede wszystkim dzikimi zwierzętami chronionymi w Polsce i ich obecność w ogrodzie powinna być traktowana jako dar natury. Tworząc przyjazne im środowisko, nie tylko zwiększasz szanse na ich regularne wizyty, ale również wspierasz bioróżnorodność w swoim otoczeniu.
Dbajmy o jeże stwarzając im bezpieczne warunki do życia. Najlepszy będzie domek dla jeża, postawiony w jakimś ustronnym miejscu, choć jeż nie pogardzi też kępą traw, czy stertą liści. Ważne, by miał się gdzie skryć. Możesz go też dokarmiać, dobra do tego jest wysokomięsna kocia karma.
Nie przepędzajmy ich z naszych gospodarstw. Dbając o jego potrzeby, możemy cieszyć się z korzyści płynących z jego obecności przez cały sezon.