Gdzie najlepiej nabyć?, jaki wybrać gatunek? i czym powinno się kierować przy wyborze tego najpiękniejszego, jedynego drzewka do naszego domu.
Planując zakup przysłowiowej choinki na święta, musimy sami sobie odpowiedzieć, czy chcemy znać jej pochodzenie, skąd jest dane drzewko i czy miejsce, z którego pochodzi posiadało certyfikat. Tym sposobem jesteśmy pewni i bezpieczni, że drzewko nie pochodzi z nielegalnej wycinki, czy nawet kradzieży.
Etykieta na metce drzewka powinna posiadać oznaczenie:
FSC (Forest Stewardship Council), PEFC (Programme for the Endorsement of Forest Certification).
Drugie pytanie jakie musimy sobie zadać to, takie czy chcemy nabyć drzewko w donicy ukorzenione, które możemy spróbować z powodzeniem wsadzić do ogrodu, czy cięte do stojaka.
Żywe choinki pochodzące prosto z lasu lub ze szkółek leśnych zajmujących się sprzedażą roślin posiadają wielu zwolenników. Kupując żywe drzewko od jednostki lasów państwowych otrzymamy dowód sprzedaży potwierdzający fakt, że drzewko pochodzi z legalnego źródła.
Na choinki cięte najbardziej nadają się:
Aby nasze drzewko długo utrzymywało się w domu powinno najpierw się przyzwyczaić do wyżej temperatury, można je najpierw postawić na balkonie lub schować do garażu na dzień/dwa, nie ustawiać przy kaloryferze, podlewać lub zasilać, nie prószyć sztucznym śniegiem, czy brokatem oraz nie obwieszać zbyt dużą ilością ozdób.
Co zrobić z choinką po świętach ?
Wybierając żywą choinkę po świętach możesz wyrzucić ją na kompostownik, przekazać do Ogrodu Zoologicznego lub mini zoo, gdzie jej mieszkańcy z przyjemnością wyskubią to, co na niej pozostało, spalić w ognisku, oddać za darmo do specjalnego punktu zbioru choinek, w którym najpierw zostanie rozdrobniona i wykorzystana w ogrodach lub spalona w elektrociepłowni.
Udanego wyboru i Wesołych Świąt !