^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

Ginące Zawody

garPasamonik, kołodziej, ludwisarz, powroźnik, rymarz, bednarz, kaletnik, zdun, węglarz, druciarz, garbarz, młynarz, parasolnik, płatnerz, kowal, garncarz, wikliniarz, zegarmistrz, kuśnierz, balwierz, cyrulik, folusznik i jeszcze parę innych (…). Dla wielu z nas większość wyrazów nic nie znaczy i z niczym się nie kojarzy. No może czasem z Basztą Pasamoników w Krakowie czy ulicą Bednarską albo sąsiadem - panem Bednarzem czy panem Węglarzem.

Tak jak nazwy, tak i wiele, niegdyś niezwykle ważnych dla społeczności i "prestiżowych zawodów", odchodzi w zapomnienie. Na szczęście pojawiają się inicjatywy, których celem jest ocalić od zapomnienia, jak nie zawód to choć historię z nim związaną.

Dobrym przykładem są między innymi:

  1. Zagroda Edukacyjna Chlebowa Chata w Górkach Małych – projekt „Wieś z kapsuły czasu” #WieśZKapsułyCzasu
  2. Muzeum Dawnych Rzemiosł w Żarkach - https://www.muzeumzarki.pl
  3. Ginące Zawody – Muzeum Wsi Kieleckiej
  4. Mapa Ginących Zawodów – Mistrzowie Rzemiosła w Łodzi i okolicach
  5. Szlak Ginących Zawodów - Kudowa Zdrój.

Nowa inicjatywa Narodowego Instytutu Dziedzictwa i Kultury Wsi – cykl Ginące Zawody, w ramach którego prezentowane będą stare zawody - ich tajniki, patronowie a także osoby, które wciąż się nimi zajmują lub odkrywają je od nowa.

Jeśli chcesz pokazać dzieciom i wnukom jak wyglądało kiedyś życie na wsi lub powspominać "jak drzewiej bywało”, to zapraszamy w wolnej chwili do wejścia na stronę naszej Zagrody Edukacyjnej Chlebowa Chata https://www.chlebowachata.pl/ i z rozwijanego menu "Filmy" wybrania interesującego Cię odcinka.

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com