Polska jest największym producentem owoców malin a także ich odmian. Dla malin najlepszym podłożem do wzrostu i plonowania są gleby przewiewne, próchniczne i żyzne. Woda gruntowa powinna się znajdować na poziomie od 80 do 100 cm. Upraw malin nie zakłada się na glebach o niskiej retencji wody i słabo zaopatrzonych w materię organiczną. Przed sadzeniem roślin podłoże powinno być dokładnie odchwaszczone, gdyż matecznik z reguły jest użytkowany przez 3 – 4 lata. Plantacje należy zakładać w okresie jesiennym. Najlepszym przedplonem są rośliny motylkowate na przeoranie lub rośliny okopowe. Glebę rok przed planowanym założeniem plantacji należy zwapnować, kiedy pH wynosi 5.5. Gleby zakwaszone nie tworzą struktury gruzełkowatej. Zakwaszone mają niską aktywność mikrobiologiczną i odznaczają się dostępnością dla roślin szkodliwych pierwaiastków np. Glin. Na glebach lekkich należy używać wapna w formie węglanowej, natomiast na glebach średnich i ciężkich w formie tlenkowej. Jesienne wapnowanie wykonywać najlepiej przed końcem października a wiosenne, gdy wierzchnia warstwa gleby jest rozmarznięta.Przed orką rozsiewa się nawozy fosforowe i potasowe. Stosowanie nawozów na bazie ( miedźi, cynku, siarki i krzemu) wpływa na ograniczenie liczebności agrofagów. Zdrowe bez objawów chorobotwórczych sadzonki sadzi się i obsypuje szyjkę korzeniową usypując kopce ziemne, czynność ta ma na celu ochronę materiału szkółkarskiego przed zimowymi zimą. Materiał szkółkarski sadzi się w rozstawie 3 – 4 x 0,5 – 0,6 m. Wczesną wiosną rozgarnia się usypane kopczyki i wysiewa się dawki nawozów azotowych i spulchnia międzyrzędzia. W trakcie okresu wegetacji należy przeglądać sadzonki pod względem wystąpienia chorób i szkodników. Najpoważniejszymi chorobami grzybowymi są Antraknoza malin, biała plamistość liści maliny, mączniak prawdziwy maliny, szara plaśń, zamieranie podstawy pędów maliny, zgnilizna korzeniowa maliny. W pierwszym roku w październiku należy wyciąć pędy malin na kilka centymetrów poniżej powierzchnią gleby. Wycięte pędy skutecznie usunąć z plantacji. Następną czynnością jest wysianie nawozów potasowych. Dawki nawozów muszą być mniejsze, niż przed założeniem plantacji. Po rozsianiu należy przystąpić do spulchnienia międzyrzędzi .
W drugim roku prowadzenia plantacji zabiegi pielęgnacyjne są takie same jak w pierwszym roku. Rośliny, które uległy porażeniem grzybowym (zamieranie pędów i trakknoza) czy wirusowym należy w bezpieczny możliwy sposób usunąć z plantacji w taki sposób aby nie zainfekować innych roślin.
W trzecim i czwartym roku tak jak w poprzednim roku zabiegi pielęgnacyjne pozostają nie zmienione. Natomiast na glebach najczęściej kwaśnych mogą występować braki magnezu, wówczas należy glebę zwapnować wapnem magnezowym w dawce ok 1,5 tony na ha. W okresach deficytu opadów należy nawadniać plantację .