^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

PODSUMOWANIE DEMONSTRACJI EKOLOGICZNYCH OBIEKTACH DEMONSTRACYJNYCH ZAŁOŻONYCH NA TERENIE WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO W 2023 i 2024 ROKU

logotypy do newsa o ekol. gosp dem

Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Częstochowie w ramach projektu założył i prowadził 3 obiekty demonstracyjne, na których realizowane były demonstracje z tematu Zboża (owies- 2023r., żyto ozime- 2024r.) oraz Warzywa (marchew i burak ćwikłowy -2023r.).

Obiekty demonstracyjne z tematu Zboża zostały założone w gospodarstwie Pana Zdzisława Mańki w Nowinach (Nowiny ul. Długa 94, 42-133 Węglowice, gmina Wręczyca Wielka, powiat kłobucki).

W ramach demonstracji realizowanej w 2023 roku- szczegółowym tematem była „Agrotechnika owsa w gospodarstwie ekologicznym” – wariant „Zróżnicowanie norm wysiewu (norma tradycyjna i zwiększona o 10-15%)”.Na obiekcie o powierzchni 0,60 ha podzielonym na dwa pola (pole I i pole II) uprawiano owies odmiany „Bingo”. Na polu I zastosowano tradycyjną normę wysiewu, a na polu II – zwiększono normę wysiewu o 15%. 

Obiekt demonstracyjny – Zboże- owies- wizytowano dwukrotnie; przeszkolono 5 grup (każda grupa liczyła po 13 uczestników). Opiekunem naukowym obiektu demonstracyjnego była prof. Beata Feledyn-Szewczyk z Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa-  PIB w Puławach.

fot. 1 owies wiosna 2023r

Fot. 1 Obiekt demonstracyjny Zboża- owies odm. Bingo (Nowiny – wiosna 2023r.)

fot. 3 owies czerwiec lipiec 2023r

 

 

fot. 2 owies czerwiec lipiec 2023

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fot. 2 i 3- Obiekt demonstracyjny owies odm. Bingo podczas drugich wizyt w ramach demonstracji (Nowiny czerwiec/ lipiec 2023r.)

 

W ramach demonstracji z tematu Zboża dotyczącej żyta ozimego- obiekt demonstracyjny założono jesienią 2023r., a wizyty demonstracyjne odbywały się w 2024r. Szczegółowym tematem tej demonstracji była: „Agrotechnika żyta w gospodarstwie ekologicznym- Wariant 3. Wpływ normy siewu na produkcyjność żyta”. Demonstracja została założona na jednym polu o pow. 2,00 ha, podzielonym na dwie części (każde o pow. 1,00 ha), a uprawianą odmianą było żyto odm. „Dańkowskie Diament”.  Tak jak w przypadku owsa obserwowano zróżnicowanie pól pod względem ilości wysianego ziarna oraz obsady roślin.

Obiekt demonstracyjny – Zboże- żyto ozime- wizytowano dwukrotnie, gdzie łącznie przeszkolono 5 grup. Opiekunem naukowym obiektu demonstracyjnego był dr hab. Krzysztof Jończyk z Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa -  PIB w Puławach.

fot.4 żyto oz kwiecień 2024r

fot. 5 żyto oz kwiecień 2024r

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fot. 4 i 5- Obiekt demonstracyjny Zboża- żyto ozime odm. Dańkowskie Diament podczas realizacji pierwszych wizyt w gospodarstwie ( Nowiny – kwiecień 2024r.)

fot

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fot. 6 - Obiekt demonstracyjny żyto ozime odm. Dańkowskie Diament podczas drugich spotkań w ramach demonstracji (Nowiny- czerwiec 2024r.)

 

 

 

 

Celem demonstracji z tematu Zboża była ocena wpływu zagęszczenia siewu na rozwój uprawy oraz plonowanie roślin zbożowych.

Oprócz obiektów demonstracyjnych z tematu Zboża został również założony obiekt z tematu Warzywa. Obiekt ten został założony w 2023 roku w gospodarstwie Pani Barbary Sordyl-Lipnickiej w Czańcu (Czaniec ul. Lipowa 8, 43- 354 Czaniec, gmina Porąbka, powiat bielski). Zgodnie z założeniami projektu minimalna powierzchnia obiektu demonstracyjnego z tematu Warzywa miała stanowić 0,20 ha. Na wymaganej minimalnej powierzchni dozwolone było prowadzenie uprawy jednego gatunku lub też dwóch gatunków warzyw-wówczas uprawa każdego gatunku musiała być prowadzona na powierzchni nie mniejszej niż 0,10 ha.

W gospodarstwie w Czańcu pani Barbara w ramach demonstracji podjęła się uprawy dwóch gatunków: marchew i burak ćwikłowy, a na obiekcie demonstracyjnym realizowano dwa szczegółowe tematy pt: „Kompleksowy program ekologicznej produkcji marchwi” oraz „Kompleksowy program ekologicznej produkcji buraka ćwikłowego”.

 

fot. 8 warzywa czerwiec 2023r

Fot. 7- Obiekt demonstracyjny Warzywa – marchew odm. Flakkese 2 (Czaniec- czerwiec 2023r.)

fot. 9 warzywa sierpień 2023r

Fot. 8 Obiekt demonstracyjny Warzywa- burak ćwikłowy odm. Detroit 2 (Czaniec- sierpień 2023r.)

Obiekt  demonstracyjny z zasiewem marchwi był realizowany z użyciem odmiany Flakkese 2. Obiekt ten podzielono na dwa pola. Były to: pole I- pole ze standardowym nawożeniem i ochroną prowadzoną przez producenta (wariant A) oraz pole II – pole z zaproponowanym nawożeniem i sposobem ochrony (wariant B).

Natomiast obiekt z zasiewem buraka ćwikłowego realizowany był z wykorzystaniem odmiany Detroit 2. Podobnie jak w przypadku marchwi pole zostało podzielone na pole I - pole ze standardowym nawożeniem i ochroną prowadzoną przez producenta (wariant A) oraz pole II– pole z zaproponowanym nawożeniem i sposobem ochrony (wariant B).

Za cel demonstracji przyjęto zaobserwowanie innowacyjności dobrej praktyki, która polega na kompleksowym podejściu do aspektu agrotechniki ekologicznej produkcji marchwi i buraka ćwikłowego.

fot. 10 warzywa sierpień 2023r

Fot. 9- Obiekt demonstracyjny Warzywa- marchew odm. Flakkese  2 (Czaniec- sierpień 2023r.)

fot. 11 warzywa wrzesień 2023r

fot. 12 warzywa sierpień 2023r

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fot.10- Porównanie marchwi – wariant A i wariant B (Czaniec sierpień/wrzesień 2023r.)

fot. 13 sierpień 2023r

fot. 14 zdj sierpień 2023r

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fot. 11- Porównanie roślin buraka ćwikłowego – wariant A i wariant B- (Czaniec -sierpień 2023r.)

 

fot. 15 warzywa grupa lipiec 2023

Fot.12- wizyta demonstracyjna na obiekcie z tematu Warzywa (Czaniec lipiec 2023r.)

fot. 16 grupa lipiec 2023r

Fot. 13- Wizyta demonstracyjna na obiekcie z tematu Warzywa (Czaniec lipiec 2023r.)

Łącznie gospodarstwo w ramach dwukrotnych wizyt odwiedziło 9 grup składających się z 15 osób każda grupa (135 osób). Opiekunami naukowymi byli naukowcy z Instytutu Ogrodnictwa -Państwowego Instytutu Badawczego ze Skierniewic- dr Magdalena Ptaszek, dr Anna Jarecka- Boncela, dr hab. Grażyna Soika prof. IO, dr hab. Bożena Matysiak prof. IO.

Warto podkreślić, że poprzez założenie w/w obiektów demonstracyjnych w gospodarstwach należących do rolników indywidualnych Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Częstochowie przyczynił się do realizacji projektu mającego na celu upowszechnianie wśród rolników dobrych praktyk lub innowacyjnych rozwiązań stosowanych w ekologicznym systemie produkcji żywności.

Bardzo dziękujemy Pani Barbarze Sordyl-Lipnickiej oraz Panu Zdzisławowi Mańce za możliwość założenia obiektów demonstracyjnych oraz prowadzenia demonstracji ekologicznych w gospodarstwach.

Zdjęcia użyte w newsie zostały wykonane przez doradców ŚODR pomagających w prowadzeniu  w/w obiektów demonstracyjnych. 

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com