^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

WSPARCIE DLA PROJEKTÓW DEMONSTRACYJNYCH I DZIAŁAŃ INFORMACYJNYCH- relacja z demonstracji ekologicznych z tematu SADY.

logotypy do newsa o ekol. gosp dem

W związku z realizacją operacji w ramach podziałania 1.2 „Wsparcie dla projektów demonstracyjnych i działań informacyjnych”, która jest wspófinansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW) w ramach działania „Transfer wiedzy i działalność informacyjna”, objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020- Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego uczestniczył w demonstracji pt: SADY.

ekol sad Jarnołtówek zdj 1

 

ekol. sad Jarnołtówek zdj. 2

W ramach wspomnianej demonstracji rolnicy odbyli dwukrotną wizytę do ekologicznego gospodarstwa zlokalizowanego w województwie opolskim. Gospodarstwo to znane również jako „Stajnia za tamą” z uwagi na fakt, iż oprócz prowadzenia ekologicznej uprawy czereśni (odmiany w sadzie to; Kordia, Summit, Regina, Burlat), oraz upraw paszowych oraz prowadzona jest również  hodowla koni. Gospodarstwo znajduje się w miejscowości Jarnołtówek (Jarnołtówek 164) w gminie Głuchołazy (powiat nyski), a jego właścicielami są Państwo Małgorzata i Krzysztof Skowrońscy. Natomiast przedmiotem demonstracji był ekologiczny sad czereśniowy w tym m.in. dwukrotna wizyta w nim wizyta oraz zapoznanie w prowadzeniem upraw sadowniczych zgodnie z systemem rolnictwa ekologicznego.

Grupa uczestników ze Śląskiego ODR odwiedziła wspomniany ekologiczny sad w następujących terminach 09.05.2023r. oraz 23.06.2023r.

IMG 20230509 102725 kopia

Tematem szczegółowym prowadzonej demonstracji było zagadnienie pt; „Holistyczne ograniczanie populacji nasionnicy trześniówki i nasionnicy wschodniej w sadach czereśniowych lub wiśniowych”.

W sadzie prowadzonym przez Państwa Skowrońskich w ramach demonstracji realizowany był wariant pn: Opóźnienie koszenia roślin rosnących w międzyrzędziach i rzędach drzew + pułapki do masowych odłowów w porównaniu do części niechronionej (regularne koszenie).

Powierzchnia obiektu demonstracyjnego wynosi  0,5 ha. 

Zastosowano pułapki do masowych odłowów według procedury: butelka plastikowa z otworami na wysokości ¼ butelki mierząc od góry wypełniona 4% roztworem nawozu fosforoamonowego (Poli-dap) poniżej poziomu otworów w liczbie 40-50 szt. na 0,5 ha sadu, rozmieszczenie pułapek na drzewach w sadzie

Za główny efekt demonstracji uznano m.in. zastosowanie takich dobrych praktyk, poprzez które można zwiększyć skuteczność ograniczania liczebności nasionnic w sadach.

IMG 20230623 111704 1

 

IMG 20230623 142039

 

Podczas demonstracji szczególny nacisk położono na wiadomości praktyczne, które uczestnicy będą mogli wykorzystać w często prowadzonych przydomowych sadach drzew pestkowych. Każdy uczestnik po drugiej wizycie otrzymał zaświadczenie potwierdzające uczestnictwo w demonstracji z tematu Sady.

Warto zaznaczyć, że projekt ten ma na celu upowszechnianie wśród rolników dobrych praktyk lub innowacyjnych rozwiązań stosowanych w ekologicznym systemie produkcji żywności, stąd zachęcamy do możliwości udziału w innych demonstracjach.

IMG 20230623 112854 1

Źródło:

- opis gospodarstwa (Opolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego);

-fot: Agnieszka Kurcius

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com