^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

WSPARCIE DLA PROJEKTÓW DEMONSTRACYJNYCH I DZIAŁAŃ INFORMACYJNYCH- relacja z demonstracji ekologicznych z tematu PASIEKI.

logotypy do newsa o ekol. gosp dem

 

W związku z realizacją operacji w ramach podziałania 1.2 „Wsparcie dla projektów demonstracyjnych i działań informacyjnych”, która jest wspófinansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW) w ramach działania „Transfer wiedzy i działalność informacyjna”, objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 - Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego uczestniczył w demonstracji pt: Pasieki.

 

PASIEKA DOMARADZ ZDJ 1

W ramach wspomnianej demonstracji rolnicy, w tym również osoby prowadzące działalność związaną z utrzymaniem pszczół odbyły dwukrotną wizytę do ekologicznej pasieki zlokalizowanej w województwie podkarpackim.

Była to pasieka należącą do Pana Marka Barzyka, a obiekt demonstracyjny, który odwiedziliśmy został zlokalizowany w miejscowości Domaradz w powiecie brzozowskim w województwie podkarpackim. Grupa uczestników ze Śląskiego ODR odwiedziła wspomnianą pasiekę w następujących terminach 08.05.2023r oraz 29.05.2023r.

Tematem szczegółowym prowadzonej demonstracji było zagadnienie pt; „Optymalizacja warunków prowadzenia ekologicznej produkcji pasiecznej z uwzględnieniem zwalczania chorób i pasożytów pszczół”.

W ekologicznej pasiece Pana Barzyka został założony obiekt składający się z 10 uli pszczelich, w których utrzymywane były pszczoły rasy Krainka.

IMG 20230508 155327 1

 

IMG 20230508 154847

Zgodnie z opisem gospodarstwa przygotowanym przez doradcę z Podkarpackiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego za cel realizacji demonstracji przyjęto m.in. „ pokazanie w praktyce możliwości ekologicznej produkcji pszczelarskiej oraz wytwarzania produktów metodami ekologicznymi.”

Ponadto do celów przeprowadzonych spotkań należało również zapoznanie uczestników ze sposobami utrzymania rodzin pszczelich oraz z metodami identyfikacji groźnych pasożytów mogących się pojawić w rodzinach pszczelich.

W czasie obu wizyt w ekologicznej pasiece oprócz Pana Marka Barzyka właściciela pasieki jak również posiadacza obiektu demonstracyjnego był również obecny Pan Profesor Grzegorz Borsuk z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Jako Opiekun naukowy demonstracji Pan Profesor zaprezentował ciekawe wykłady dotyczące m.in. zagadnień związanych z zakładaniem i prowadzeniem ekologicznej pasieki.

pasieka domaradz prow

pasieka domaradz grupa

pasieka domaradz eksperyment

Podczas demonstracji szczególny nacisk położono na wiadomości praktyczne, które uczestnicy będą mogli wykorzystać w prowadzonych przez siebie pasiekach.

Każdy uczestnik po drugiej wizycie otrzymał zaświadczenie potwierdzające uczestnictwo w demonstracji z tematu Pasieki.

IMG 20230529 162929 1

Warto zaznaczyć, że projekt ten ma na celu upowszechnianie wśród rolników dobrych praktyk lub innowacyjnych rozwiązań stosowanych w ekologicznym systemie produkcji żywności, stąd zachęcamy do możliwości udziału w innych demonstracjach.

Źródło:

- opis gospodarstwa (Podkarpacki Ośrodek Doradztwa Rolniczego);

-fot: Agnieszka Kurcius

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com