^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

Ogólnopolskie Dożynki Jasnogórskie 2019

Konferencja „Odpady i gospodarka o obiegu zamkniętym w rolnictwie”

Konferencja „Odpady i gospodarka o obiegu zamkniętym w rolnictwie”    news     

W dniu 8 kwietnia 2025 roku odbyła się konferencja pt. „Odpady i gospodarka o obiegu zamkniętym w rolnictwie”, poświęcona aktualnym wyzwaniom i możliwościom w zakresie zrównoważonego gospodarowania odpadami w sektorze rolnym. Wydarzenie zgromadziło specjalistów z różnych instytucji naukowych i branżowych, którzy podzielili się swoją wiedzą oraz doświadczeniem w zakresie gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ).

     Organizatorem konferencji było Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie, Oddział w Radomiu, a wydarzenie zostało dofinansowane ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Podczas konferencji poruszono szereg istotnych tematów:

  • - Recyrkulacja odpadów w rolnictwie – Marek Krysztoforski z CDR w Brwinowie przedstawił zagadnienia związane z ponownym wykorzystaniem odpadów w gospodarstwach rolnych oraz ich wpływem na środowisko i efektywność produkcji.
  • - Monitoring potencjału biomasy oraz możliwości jego wykorzystania – dr hab. inż. Magdalena Borzęcka z Instytutu Upraw Nawożenia i Gleboznawstwa PIB (Zakład Geomatyki) omówiła metody oceny zasobów biomasy oraz potencjalne kierunki jej zagospodarowania.
  • - Rolnicze zagospodarowanie komunalnych osadów ściekowych – dr hab. inż. Andrzej C. Żołnowski, prof. UMW, przedstawił możliwości wykorzystania osadów w rolnictwie z uwzględnieniem aspektów środowiskowych i legislacyjnych.
  • - Biogazownia rolnicza w gospodarce obiegu zamkniętego – wyzwania i szanse – dr hab. inż. Agata Witorożec-Piechnik z IUNG PIB zaprezentowała rolę biogazowni w lokalnych systemach GOZ oraz korzyści płynące z ich wdrażania.
  • - System Zbiórki Opakowań PSOR: gospodarka o obiegu zamkniętym w praktyce – Natalia Bączyk z Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin omówiła funkcjonowanie systemu zbiórki opakowań po środkach ochrony roślin jako przykład praktycznego zastosowania zasad GOZ.
  • - Odpady w rolnictwie – od problemu do zasobów – Ewelina Skoczeń z Fundacji Ziemia i Ludzie przedstawiła działania edukacyjne i kampanie społeczne promujące zrównoważony rozwój na obszarach wiejskich.

       Zwieńczeniem wydarzenia był panel dyskusyjny, moderowany przez Marka Krysztoforskiego, w trakcie którego prelegenci oraz uczestnicy wymieniali się opiniami i doświadczeniami dotyczącymi wdrażania rozwiązań GOZ w praktyce rolniczej.

        Konferencja była cenną okazją do wymiany wiedzy oraz inspiracją do dalszych działań na rzecz środowiska i zrównoważonego rozwoju w sektorze rolnym.

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com