^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

Europejskie Drzewo Roku 2016

IMG 7780zmn

Europejskie Drzewo Roku -   pomysł na integrację, ochronę środowiska i rozwój turystyki ?

Konkurs Europejskie Drzewo Roku został zapoczątkowany w 2011 r. bazując na odbywającym się wcześniej wyłącznie w Czechach konkursie Drzewo Roku ( od 2002 r. ). Celem Konkursu jest zwrócenie uwagi na oryginalne, wyjątkowe drzewa ściśle powiązane z historią lokalnych społeczności, będące ich integralną częścią. Tu nie jest ważny wiek, rozmiar drzewa czy nawet jego piękno, ale historia i związki drzew z ludźmi.

W konkursie bierze udział 15 krajów, a jego organizatorem jest Environmental Partnership Association. EPA skupia sześć fundacji z Bułgarii, Czech, Węgier, Polski, Rumunii i Słowacji wspierających projekty mające na celu ochronę środowiska i mobilizację społeczności lokalnych. Projekt jest jednym z działań mających się przyczynić do szerokiej, międzynarodowej debaty na temat ochrony drzew będących genius loci  - duchem opiekuńczym danego miejsca. 

Głosowanie trwa do godz. 24.00 dnia 29 lutego 2016 r. ,a wyniki zostaną ogłoszone podczas Ceremonii Rozdania Nagród 20 kwietnia 2016r. w Brukseli.

Polskę reprezentuje ponad 1000-letni dąb BOLKO z Hniszowa ( Lubelszczyzna), w którego cieniu miał podobno wypoczywać Bolesław Chrobry podczas wyprawy na Kijów w 1018 r. BOLKO jest przedmiotem dumy mieszkańców całego regionu. Co roku w sierpniu, obchodzone są hucznie trwające 2 dni imieniny dębu ( zwane Bolkowaniem), które przyciągają do gminy Ruda-Huta tysiące osób, zachwycających się ogromem i potęgą pomnikowego drzewa.

Zdjęcia i historie laureatów krajowych oraz zasady konkursu na stronie: www.treeoftheyear.org

Warto także pamiętać, że wszelkie tego typu akcje przyczyniają się do integracji lokalnych społeczności*, do wzrostu zainteresowania internautów danym regionem, a tym samym także do rozwoju turystyki.

*Gmina Ruda –Huta wspiera działania mieszkańców mające na celu rozsławienie BOLKA – wydawane są ulotki i foldery reklamujące ścieżkę historyczno-przyrodniczą w Hniszowie, a przewodnik po gminie nosi tytuł „Spacer z Bolkiem”.

 

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com