^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

Edukacja w gospodarstwie - fajna sprawa

baner

Gospodarstwo rolne to od zawsze miejsce edukacji nie tylko związane z produkcją rolną ale także z uczeniem szacunku do żywności, krajobrazu i dziedzictwa. Każdy kto choć trochę popracował „ na roli” dwa razy zastanowi się nim wyrzuci chleb czy inne produkty żywnościowe , bo wie jakim trudem zostały okupione.
Dla nieco starszego pokolenia „ wybitnie miastowych” lekcją szacunku dla pracy rolnika były obowiązkowe w latach 60 – 70- ych wyjazdy na wykopki czy żniwa ( w każdym razie tak było w mojej miejscowości ) do PGR-ów . Po kilku takich wyjazdach nikt z uczestników nie chciał pracować na roli i szybko nabierał szacunku do pracy w gospodarstwie.
W dobie globalizacji i prawie natłokowej dostępności żywności w krajach europejskich często zapominamy o tych którzy ją produkują, o tym że żywność może być nie tylko „wypełniaczem” ale i lekarstwem, i o tym w jaki sposób obszary wiejskie wpłynęły na życie nas wszystkich . ..
W sytuacji więc gdy wielu z nas nie posiada wcale wiedzy lub ma fałszywe wyobrażenie na temat źródeł pochodzenia żywności, pobyt w gospodarstwie może być szansą na lepsze zrozumienie wsi i wytworzenie osobistej relacji „konsument” – „producent”, a w dłuższej perspektywie może przyczynić się do ochrony bioróżnorodności i zrównoważonego korzystania ze środowiska, a także zachowania dziedzictwa kulturowego obszarów wiejskich.

13
Edukacja w gospodarstwach rolnych sprawdziła się w wielu krajach europejskich. Przyciąga dzieci i dorosłych swoją atrakcyjnością i zróżnicowaniem, oddziaływaniem na wiele zmysłów jednocześnie, łączeniem teorii z praktyką, w otoczeniu roślin i zwierząt. Tu można wszystkiego dotknąć, posmakować i powąchać, tu można o wszystko zapytać ….Prym wiodą Austria ( Schule am Bauernhof), Francja ( Benvenue a la Ferme), Szwajcaria ( Schule auf dem Bauernhof ) i Włochy ( Scuola in Fattoria) dlatego w Polsce postanowiono wykorzystać ich doświadczenie tworząc Ogólnopolską Sieć Zagród Edukacyjnych

Sieć służy upowszechnieniu idei edukacji w gospodarstwie rolnym oraz promocji działalności gospodarstw edukacyjnych. Do uczestnictwa w sieci może przystąpić każdy obiekt spełniający warunki opisane w definicji "Zagrody Edukacyjnej". Udział w sieci jest dobrowolny i bezpłatny. Przystąpienie do sieci odbywa się na podstawie kwestionariusza zgłoszenia i rekomendacji uprawnionego doradcy ODR.
Uczestnicy sieci otrzymują prawo do identyfikowania obiektu logo zagrody edukacyjnej.

Na terenie województwa śląskiego znajduje się 18 Zagród Edukacyjnych wpisanych do Ogólnopolskiej Sieci Zagród Edukacyjnych oraz kilka gospodarstw edukacyjnych, które ze względów proceduralnych nie mogą zostać wpisane do OSZE. Wkrótce będziemy je króciutko przedstawiać, bo to naprawdę zaczarowane miejsca oferujące bardzo zróżnicowane doznania i doświadczenia, a w dodatku prowadzą je fantastyczni, ciekawi świata , ciepli i serdeczni ludzie. Bez względu na wiek znajdziecie tam coś ciekawego i bardzo często także coś bardzo smacznego…..

Szczegółowe informacje : www.zagrodaedukacyjna.pl

sokole ranczo 2

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com