W ramach operacji pn. „Wsparcie dla projektów demonstracyjnych i działań informacyjnych” wspófinansowanej przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW), w dniach 4 lipca i 5 września br. rolnicy z województwa śląskiego odbyli praktyczne szkolenia na temat Królików w Zakładzie Doświadczalnym Instytutu Zootechniki w Chorzelowie w okolicach Mielca w województwie podkarpackim. W Chorzelowie znajduje się zarówno ferma konwencjonalna królików licząca 500 samic, jak i mała ferma ekologiczna (20 samic), gdzie zwierzęta utrzymywane są w różnych typach stacjonarnych i ruchomych pomieszczeń spełniających wymogi Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 30 maja 2018 r. w sprawie produkcji ekologicznej i znakowania produktów ekologicznych.
Temat szczegółowy demonstracji to: „Wpływ systemu utrzymania królików na dobrostan i wyniki hodowlane w gospodarstwach ekologicznych”.
Głównym celem demonstracji było porównanie tempa wzrostu i zdrowotności młodych królików w trzech różnych systemach utrzymania zwierząt, zapewniających im podwyższony dobrostan:
W każdym z wymienionych systemów umieszczono ciężarne samice, które miały odchować młode. Do demonstracji wybrano króliki rasy popielniański biały, gdyż odznaczają się szybkim tempem wzrostu i łatwo przystosowują się do zmiennych warunków środowiskowych.
Podczas wizyt w obiekcie demonstracyjnym uczestnicy zapoznali się z historią rasy, szczegółowymi założeniami i wynikami demonstracji oraz ogólnymi zasadami ekologicznego chowu królików uwzględniającymi m.in. odpowiednie żywienie i dopuszczone sposoby utrzymania tych zwierząt.
Podczas drugiej wizyty porównano tempo wzrostu młodych królików w trzech systemach utrzymania przy założeniu, że zwierzęta powinny osiągnąć masę ubojową ok. 2,5 kg maksymalnie do 105 dnia życia od urodzenia. Najlepsze wyniki produkcyjne uzyskano w 3 systemie (budynek z wybiegiem). Króliki osiągnęły założoną masę ubojową już w wieku 93 dni. Podobne tempo wzrostu wykazywały króliki utrzymywane w pomieszczeniach ruchomym z siatki metalowej (system 1). Najdłużej rosły króliki w systemie 2 (drewniane domki z wybiegiem). W wieku 105 dni, aż 33% zwierząt nie uzyskało zakładanej masy ubojowej. U królików utrzymywanych w tym systemie występowały biegunki. Wolniejsze tempo wzrostu wynikało ze zmiennych warunków atmosferycznych (upał, deszcz) ograniczających możliwość stałego pobierania paszy z wybiegu oraz większego stresu powodowanego przez pojawianie się w sąsiedztwie wybiegu potencjalnych drapieżników (psy, lisy, ptaki drapieżne).
Każdy uczestnik po drugiej wizycie otrzymał zaświadczenie potwierdzające uczestnictwo w demonstracji z tematu Króliki.
Warto zaznaczyć, że projekt ten ma na celu upowszechnianie wśród rolników dobrych praktyk lub innowacyjnych rozwiązań stosowanych w ekologicznym systemie produkcji żywności, stąd zachęcamy do możliwości udziału w innych demonstracjach.