^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

WSPARCIE DLA PROJEKTÓW DEMONSTRACYJNYCH I DZIAŁAŃ INFORMACYJNYCH- Relacja z demonstracji ekologicznej- WARZYWA– pierwsze spotkania.

logotypy do newsa o ekol. gosp dem

 

W związku z realizacją operacji w ramach podziałania 1.2 „Wsparcie dla projektów demonstracyjnych i działań informacyjnych”, która jest wspófinansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW) w ramach działania „Transfer wiedzy i działalność informacyjna”, objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020- Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego uczestniczył w demonstracji pt: WARZYWA.

IMG 20230613 111621 1

Demonstracja z tematu WARZYWA została założona w gospodarstwie Pani Barbary Sordyl-Lipnickiej  w miejscowości Czaniec ul. Lipowa 8 w gminie Porąbka zlokalizowanej w powiecie bielskim w województwie śląskim. Gospodarstwo, w którym został założony obiekt demonstracyjny jest gospodarstwem rodzinnym o powierzchni ok 3 ha. Rolnik gospodaruje na glebach ciężkich należących do klasy IV a.

IMG 20230622 094034

IMG 20230613 122006

Główny kierunek produkcji stanowią warzywa. W gospodarstwie uprawiane są m.in. marchew, buraki, cebula, dynia, fasola, szparagowa, rzodkiew, sałaty, ogórki, pietruszka, por, ziemniaki oraz maliny. Ponadto duże znaczenie w strukturze upraw stanowią rośliny bobowate, które rolnik uprawia w mieszance z trawami lub też jako koniczynę w czystym siewie. Dodatkowo prowadzona jest też uprawa roślin zbożowych oraz traw na gruntach ornych. Ponadto rolnik prowadzi produkcję zwierzęcą na niewielką skalę- 2 krowy, drób.

IMG 20230615 110115

IMG 20230620 123943 1

Jak wspomniano w gospodarstwie Pani Barbary wiosną 2023r. został założony obiekt demonstracyjny – Warzywa. Zgodnie z założeniami projektu minimalna powierzchnia obiektu demonstracyjnego z tematu Warzywa powinna stanowić 0,20 ha. Na całej minimalnej powierzchni dozwolone jest  prowadzenie uprawy jednego gatunku lub też dwóch gatunków warzyw-wówczas uprawa każdego gatunku musi być prowadzona na powierzchni nie mniejszej niż 0,10 ha.

Pani Barbara w ramach demonstracji podjęła się uprawy dwóch gatunków: marchew i burak ćwikłowy. W związku z powyższym szczegółowe tematy realizowanej demonstracji to: „Kompleksowy program ekologicznej produkcji marchwi” oraz „Kompleksowy program ekologicznej produkcji buraka ćwikłowego”.

Zgodnie z wymogami zawartymi w instrukcji obiekt demonstracyjny składa się z dwóch poletek o podobnej powierzchni, których wielkość została dostosowana do powierzchni obiektu demonstracyjnego pod każdy jeden gatunek i wynosi 2 x 0,05 ha. Każdorazowo są to: poletko ze standardowym nawożeniem i ochroną prowadzoną przez producenta (wariant A) oraz poletko z zaproponowanym nawożeniem i sposobem ochrony (wariant B). Oba poletka zostały usytuowane obok siebie, tak aby możliwe było wizualne porównanie obu obiektów.

Obiekt  demonstracyjny  w gospodarstwie został założony w następujący sposób:

Zasiew: Marchew : odmiana Flakkese 2.

I pole- pole ze standardowym nawożeniem i ochroną prowadzoną przez producenta (wariant A)

II pole – pole z zaproponowanym nawożeniem i sposobem ochrony (wariant B)

 

Zasiew : Burak ćwikłowy : odmiana Detroit 2.

I pole- pole ze standardowym nawożeniem i ochroną prowadzoną przez producenta (wariant A)

II pole – pole z zaproponowanym nawożeniem i sposobem ochrony (wariant B)

W ramach wspomnianej demonstracji w gospodarstwie w dniach: 30.05.2023 r. 31.05.2023 r., 06.06.2023 r., 13.06.2023 r., 14.06.2023r, 15.06.2023r. , 20.06.2023r , 21.06.2023r oraz 22.06.2023r.  odbyły się pierwsze spotkania szkoleniowe.

Łącznie gospodarstwo odwiedziło 9 grup składających się z 15 osób każda grupa (135 osób). W każdym spotkaniu uczestniczyli rolnicy z województwa śląskiego, głównie prowadzący produkcję rolniczą w sąsiednich powiatach.

IMG 20230620 125306 1

IMG 20230613 122710

Za cel demonstracji przyjęto zaobserwowanie innowacyjności dobrej praktyki, która polega na kompleksowym podejściu do aspektu agrotechniki ekologicznej produkcji marchwi i buraka ćwikłowego. Dodatkowo w ramach cyklu pierwszych spotkań w ramach demonstracji zostały omówione zagadnienia dotyczące przedstawienia organizacji pracy związanej z prowadzonymi tematami demonstracji.

Uczestnicy zapoznali się z głównym celem realizacji demonstracji, a także warunkami jej założenia i prowadzenia. Zostały przedstawione kwestie dotyczące m.in. wykonywanych badań/ analiz glebowych, prowadzonej agrotechniki i nawożenia upraw warzywnych, a także zagadnienia związane z lustrowaniem plantacji czyli tzw.  monitoring agrofagów.  Dodatkowo w ramach spotkań szkoleniowych prowadzona była dyskusja dotycząca ekologicznej produkcji w szczególności upraw warzywnych.

W czasie szkoleń/ demonstracji ekologicznych uczestnicy mieli zapewniony bufet kawowy oraz obiad, a po cyklu pierwszych spotkań szkoleniowych ich odbiorcy zostali zaproszeni na drugie wizyty (spotkania szkoleniowe) w ramach tematu Warzywa realizowane w dalszych fazach wegetacyjnych roślin (marchew i burak ćwikłowy).

 

IMG 20230530 133956

Warto zaznaczyć, że projekt ten ma na celu upowszechnianie wśród rolników dobrych praktyk lub innowacyjnych rozwiązań stosowanych w ekologicznym systemie produkcji żywności, stąd zachęcamy do możliwości udziału w innych demonstracjach.

IMG 20230614 120833 1

Źródło:

- Instrukcja założenia i prowadzenia obiektu demonstracyjnego- Temat: Warzywa; Temat szczegółowy: „Kompleksowy program ekologicznej produkcji marchwi” oraz „Kompleksowy program ekologicznej produkcji buraka ćwikłowego”. Tematy opracowane przez Opiekunów Naukowych z Instytutu Ogrodnictwa – Państwowego Instytutu Badawczego ze Skierniewic- dr Magdalenę Ptaszek, dr Annę Jarecką- Boncelę, dr hab. Grażynę Soikę prof. IO, dr hab. Bożenę Matysiak prof. IO;

- Opis gospodarstwa Pana Barbary Sordyl- Lipnickiej sporządzony przez Doradcę z ŚODR Częstochowa P. Agnieszkę Kurcius;

- Zdjęcia wykonane przez doradców z ŚODR Częstochowa prowadzących w/w demonstrację.

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com