^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

XXXVIII Dni Otwartych Drzwi

O tradycji topienia marzanny

Rok rolniczy rozpoczynał się na wiosnę. Otwierał go obrzęd topienia marzanny, czyli kukły symbolizującej zimę. Była ona ubrana  w kobiecy strój, najczęściej osadzona na żerdzi, ale także zrobiona ze słomy, rozmaicie udekorowana np. wstążkami, koralikami. Wygląd marzanny róznił się regionalnie.


Na uwagę zasługuje tradycja związana z tym dniem u górali karpackich. Jest ona o tyle ciekawa, że w różnych miejscowościach przebiegała nieco odmiennie, zachowując elementy lokalnego folkloru (np. w pieśniach, strojach), natomiast na niektórych terenach zwyczaj ten nie był praktykowany. W Beskidzie Śląskim, w Jaworzynce „ We Wielkim Poście chodziły dawniej po wsi morzanny. To były kilkunastoletnie dziewczyny , które nosiły na rękach lalkę dużą jak niemowlę, zrobioną ze szmatek i przybraną pięknie wstęgami. Wchodziły do domów z tą lalką, śpiewały pieśni wielkopostne , dostawały za to jajka i pieniądze” na zakończenie obchodu lalki nie niszczyły , lecz zachowywały na następny rok. Natomiast na polskich terenach przygranicznych z okolicach Jabłonkowa obchód z marzanną odbywał się przy dźwiękach pieśni:
„ Morzana, Morzana,
Coś w poście jadła?
Groch ze słoninami,
Miły Pan Bóg z nami”.

Po obejściu wszystkich domów Marzannę wrzucano do rzeki lub palono.


Na różnych terenach obchód z marzanną wyglądał nieco inaczej, elementem wspólnym były towarzyszące obchodowi pieśni, zbieranie darów oraz radosny charakter tego dnia.
Dzisiaj zwyczaj ten jest najczęściej podtrzymywany przez organizacje lokalne, instytucje kulturalne a także szkoły i przedszkola.


Na podstawie: Krystyna Kwaśniewicz „Zwyczaje doroczne polskich górali karpackich”, 1998 r.
marzanna pixabay

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com