^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

XXXVIII Dni Otwartych Drzwi

Zachowaj dziedzictwo – cz.4 - Majówka

 majówka

Majówka - dla części osób to tylko nazwa krótkich wypadów na łono natury. Ale Majówka - to przede wszystkim potoczna nazwa nabożeństwa majowego ku czci Matki Boskiej odprawiana wieczorami w kościołach ale także przy grotach, kapliczkach i przydrożnych figurach przez lokalne społeczności czy poszczególne rodziny. W swojej historii powojennej wyśmiewana i przypisywana wyłącznie „starym babkom” przetrwała i jest piękną częścią lokalnej wspólnoty, która stroi na majówkę lokalne kapliczki i przechowuje, często spisywane ręcznie, zbiory modlitw i pieśni (nierzadko autorstwa mieszkańców).

Główną częścią Majówki jest Litania Loretańska, którą odmawia się lub odśpiewuje oraz modlitwa Pod Twoją Obronę, a na zakończenie, w polskiej tradycji, pieśń Chwalcie łąki umajone.

Rodowód nabożeństwa sięga wieku V i związany jest z Kościołem Wschodnim. Już wtedy wierni gromadzili się i śpiewali pieśni na cześć Bogarodzicy. W Kościele zachodnim dopiero na przełomie wieków XIII/ XIV powstał pomysł, aby miesiąc maj poświęcić Maryi - to wtedy król hiszpański Alfons X zaproponował, by majowymi wieczorami gromadzić się i modlić przy figurze Maryi. I potoczyło się ….W połowie XIX nabożeństwo majowe przyjęło się w prawie wszystkich krajach .

W Polsce pierwsze nabożeństwo majowe wprowadzili prawdopodobnie jezuici w Tarnopolu (1838), następnie odprawiano je w Warszawie w kościele Św. Krzyża (1852), w Krakowie (w 1856) i Włocławku (1859). A w Galicji wielkim jego orędownikiem był nie kto inny jak jezuita Karol Antoniewicz – autor pieśni Chwalcie łąki umajone. *

Po 30 latach nabożeństwo majowe stało się bardzo popularne i znane w całym kraju.

Litania Loretańska, która jest główną częścią nabożeństw majowych, powstała prawdopodobnie już w XII w. we Francji, ale cieszyła się ogromną popularnością szczególnie wśród pielgrzymów przybywających do Loreto (gdzie znajduje się tzw. Domek Maryi) i stąd jej nazwa. Została ona oficjalnie zatwierdzona przez papieża Sykstusa V w 1587 r. Ponieważ często modlący się dodawali do niej własne wezwania, w 1631 r. Święta Kongregacja Obrzędów zakazała dokonywania w tekście samowolnych zmian. Tak jest do dziś – każde nowe wezwanie jest za zgodą papieża.

Epidemia koronawirusa bardzo ograniczyła nasze spotkania i aktywności, w tym rozśpiewane majówki, ale szukamy rozwiązań aby mimo wszystko kontynuować tradycję. Na przykład rezygnuje się ze śpiewania Litanii i pieśni a tylko odmawia, skraca spotkanie do minimum i oczywiście nosi się maseczki i zachowuje dystans . Można także ograniczyć się wyłącznie do członków rodziny.

Zobaczcie koniecznie : https://www.youtube.com/watch?v=3Rpu0SugUQ4

 

*Karol Bołoz Antoniewicz - postać niezwykła, powstaniec, doświadczony przez los (śmierć piątki dzieci i żony) prawnik i ziemianin wspierający lokalną ludność, wspaniały kaznodzieja, człowiek ofiarny, autor znanych pieśni :

  • Chwalcie łąki umajone
  • W krzyżu cierpienie, w krzyżu zbawienie
  • Biedny, kto Ciebie nie zna od powicia
  • Do Betlejemu pełni radości
  • Nazareński śliczny kwiecie
  • Nie opuszczaj nas
  • O Józefie uwielbiony
  • O Maryjo, przyjm w ofierze
  • Panie, w ofierze Tobie dzisiaj składam

niesie pomoc innym w każdej sytuacji i do końca. Opatrując zarażonych cholerą zaraża się i sam pada ofiarą epidemii.

Zdjęcie: Majówka w Białej Błotnej 2020

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com