^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

XXXVIII Dni Otwartych Drzwi

Gmina Janów , Mstów i Olsztyn na "Żywieckich Godach"w Żywcu

W ramach integracji mieszkańcy obszarów wiejskich z gmin: Janów, Mstów  i Olsztyn 28 stycznia 2017 r. wzięli udział w seminarium wyjazdowym na „Żywieckie Gody” , gdzie podziwiali dziedzictwo kulturowe
Żywiecczyzny. „ 48 Żywieckie Gody”, czyli Przegląd Zespołów Kolędniczych i Obrzędowych, pozwoliły zachować ważną tradycję tego regionu. Warto wiedzieć ,że chociaż niektóre grupy były podobne do siebie ,to każda z nich miała coś niepowtarzalnego i wyjątkowego, co ją wyróżniało. Największą atrakcją „Żywieckich Godów” był korowód ,który przeszedł ulicami miasta na żywiecki Rynek. Tam grupy obrzędowe : jukace, dziady, konie, niedźwiedzie, macidule, śmierć, diabły, kominiarze przy dźwiękach muzyki prezentowały się przed zgromadzoną publicznością. Jedni przyglądali się z zaciekawieniem i uśmiechem, inni uciekali z piskiem przed diabłami i kominiarzami, którzy na szczęście brudzili sadzą lub składali przybyłym noworoczne życzenia. Wszystko w widowiskowych strojach, które mężczyźni zakładają w ten dzień zgodnie z tradycją regionu z którego pochodzą.
Po prezentacji grup  na żywieckim Rynku zorganizowany został tradycyjny bardzo widowiskowy konkurs trzaskania z bata. Strzelanie z bata jest to wymagająca i trudna konkurencja, która wymaga długich przygotowań i ćwiczeń. Bat jest wykonany z powroza zwężającego się ku końcowi o długości ok. 3 m, osadzonego na drewnianym trzonku o średnicy 30-40 mm a długości 30-50 cm i zakończony ciynioskiem i strzylockiem o długości 30-40 cm, który jest samodzielnie splatany przez jukaca z lnianych nici. Ta właśnie końcówka daje efekt "trzaskania z bata", które to przypomina huk wystrzału z broni palnej.Po prezentacjach grup i konkursach  wszyscy uczestnicy udali się do sali Miejskiego Centrum Kultury w Żywcu, gdzie uroczystego otwarcia „Żywieckich Godów” dokonała Poseł do Parlamentu Europejskiego Pani Jadwiga Wiśniewska. Podczas Beskidzkiego Karnawału odbywały się imprezy towarzyszące - występy kapel, kiermasz sztuki ludowej, degustacji potraw regionalnych oraz promocja książki Tadeusza Trębacza „Kto Cię tu prosił?”. Na zakończenie wystąpiła gwiazda wieczoru - Zespół Tekla Klabetnica. Ciekawostką jest też to, że udział w tych obrzędach  biorą zawsze chłopcy i  mężczyźni, tradycja nakazuje zakaz udziału  kobiet a Jukacem może  być tylko kawaler.

1777

Przypomnijmy, decyzją Piotra Glińskiego, ministra kultury i dziedzictwa narodowego, „Kolędowanie dziadów noworocznych na Żywiecczyźnie” zostało wpisane na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.

- Mam nadzieję, że taki wpis przyczyni się do promocji i zwiększenia świadomości ogółu społeczeństwa wagi tradycji i przekazu międzypokoleniowego - podkreślił w swoim uzasadnieniu minister Piotr Gliński.

wpis

Wyjazd był bardzo udany,wszyscy uczestnicy zadowoleni  wrócili do swoich „ małych ojczyzn” z pięknym bagażem wspomnień i przekonaniem jak ważna jest każda tradycja dla budowy wspólnoty.
Integracyjne seminarium wyjazdowe z trzech gmin na „Żywieckie Gody” zorganizował

2046

 

 

Zapraszamy go galerii foto:

BABKA

korowód 1korowód 2konikikoniesmierckonkurs bata 1europosełkoncertszopkaanioł z szopkapotrawy

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com