^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

XXXVI Dni Otwartych Drzwi

Przepisy na mniej znane wigilijne dania

Wigilia jest szczególnym dniem, poprzedzającym obchody Świąt Bożego Narodzenia.

Nazwa „wigilia” pochodzi od słów łacińskich: vigiliare – czuwać oraz vigilia – czuwanie, straż nocna, warta. Wigilię polską cechuje pełne emocji oczekiwanie na Boże Narodzenie, odbywające się w rodzinnej, pełnej obrzędowości atmosferze.

Wieczerza wigilijna, do której zasiadano po podzieleniu się opłatkiem, składała się z postnych potraw, których liczbę i rodzaj określał obyczaj regionalny i domowy. Na stole na honorowym miejscu kładziono cały bochenek chleba. Dawniej w chłopskich domach wieczerzę wigilijną przyrządzano wyłącznie z płodów ziemi , co stanowiło hołd składany Ziemi-Żywicielce. Taki zestaw dań, spożywanych z wielką powagą miał zapewniać obfitość zbóż, warzyw, owoców, a rybakom obfite połowy.

Wśród 12 dań obok tych tradycyjnych jak barszcz, zupa grzybowa czy pierogi przygotowywało się też mniej znane potrawy, o których warto też wspomnieć.

Zupa migdałowa

250 g migdałów

kilka gorzkich migdałów

1 l mleka,

kawałek cynamonu,

2 łyżki cukru,

2 łyżki rodzynków,

pół szklanki ryżu

Ugotować ryż na sypko, sparzyć migdały, obrać ze skórki i ubić w moździerzu, podlewając troszkę wodą, alby nie utworzył się olej. Ubitą porządnie masę rozprowadzić świeżo zagotowanym mlekiem, dodać cukier, cynamon, rodzynki, podgrzewać na małym ogniu. Podawać z ryżem

Żur postny

100 g mąki żytniej pytlowej,

100 g żytniej razowej,

ząbek czosnku,

skórka razowego chleba

Mąkę dokładnie wymieszać, zalać ciepłą przegotowaną wodą, dodać czosnek i skórkę od chleba. Wlać do słoja, słój przykryć gazą i zostawić na kilka dni w ciepłym miejscu.

Kluski z makiem inaczej

Ugotowany makaron

szklanka maku

łyżka miodu,

pół szklanki śmietanki,

50 g rodzynków,

50 g orzechów włoskich,

łyżka masła

Mak namoczyć, zagotować, odcedzić, kilkakrotnie przepuścić przez maszynkę. Wymieszać ze stopionym masłem, miodem, śmietanką, dodać rodzynki i orzechy. Lekko podgrzać stale mieszając. Wymieszać z kluskami, posypać posiekanymi orzechami.

Ryba w sosie dereniowym

„750 g filetów z ryby morskiej,

szklanka suszonego derenia,

łyżka masła,

2 łyżeczki oleju słonecznikowego,

cytryna,

po pół łyżeczki suszonej mięty i cząbru,

szczypta ostrej papryki i cynamonu,

3-4 goździki,

2 ząbki czosnku,

sól, pieprz, cukier do smaku

Filety skropić sokiem z cytryny, posypać solą, cząbrem i miętą, zostawić na godzinę w chłodnym miejscu. Umyty dereń zalać wodą, ugotować, a gdy miękki przetrzeć przez sito, dodać roztarty czosnek, paprykę, cynamon, utłuczone w moździerzu goździki, sól, pieprz, cukier, olej i 3 łyżki wody, sos wymieszać i zagotować. Żaroodporny półmisek nasmarować masłem, ułożyć rybę, obłożyć plasterkami masła, wstawić do gorącego piekarnika, piec 40 minut. Przed podaniem polać rybę sosem.”

Kotlety z suszonych grzybów

„70 g suszonych grzybów

2 bułki,

2 cebule,

łyżka posiekanej natki pietruszki,

do panierowania: jajko, mąka bułka tarta

Namoczone grzyby ugotować (wywar wykorzystać do zupy grzybowej lub do kapusty). Ugotowane grzyby i namoczoną bułkę przepuścić przez maszynkę. Drobno posiekaną cebulkę zeszklić na oleju, dodać sól, pieprz, jajko i natkę; wszystko razem dokładnie wymieszać. Wyrabiać nieduże kotleciki, panierować w mące, jajku i bułce, smażyć na oleju z obu stron na rumiany kolor. Podawać z sosem grzybowym lub cebulowym.”

DSC05007Obraz 097IM000462

20180729 112248

 

Na podstawie: Hanna Szymanderska „Polska wigilia” Warszawa 1988 r.

Agnieszka Zoń

Dział ROW

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com