^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

XXXVI Dni Otwartych Drzwi

Warsztaty dla kadry kierowniczej ŚODR w Krakowie w ramach operacji „Modele współpracy PZDR województwa śląskiego z potencjalnymi Grupami Operacyjnymi”

header bg SIRW dniach 9 – 11 kwietnia 2018 w Centrum Doradztwa Rolniczego Oddział w Krakowie odbył się pierwszy warsztat realizowany w ramach projektu „Modele współpracy PZDR województwa śląskiego z potencjalnymi Grupami Operacyjnymi”. Krakowski oddział CDR wygrał postępowanie na realizację tego projektu i ze względu na charakter tej instytucji, jej zadania statutowe oraz doświadczenie w pracy z doradcami należy mieć nadzieję na bardzo dobrą i prawidłową realizację tego projektu.

IMG 6143

Dobrym zwiastunem przykładnej realizacji był właśnie pierwszy z zaplanowanych warsztatów. W szkoleniu wzięła udział dyrekcja ŚODR w Częstochowie w osobach dyrektora Pana Marka Dziubka oraz zastępców dyrektora pp. Anny Szymik i Tomasza Wiekiery. Uczestnikami byli też kierownicy Powiatowych Zespołów Doradztwa Rolniczego, kierownicy działów a także pracownicy Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich.

IMG 6139

Pierwsze dwa dni poświęcone były psychologicznym aspektom pracy w zespołach. Oboje wykładowcy prowadzili zajęcia metodą wykładowo – warsztatową, zajęcia przerywane były na wykonanie różnych testów. Pani Sylwia Filas wprowadzała grupę w zagadnienia ogólnie pojętej komunikacji, a tematami wystąpień były: skuteczna komunikacja interpersonalna, efektywna komunikacja społeczna i menedżerska, formy i style komunikacji oraz komunikacja interpersonalna w kontekście tworzenia się grup/zespołów. Psycholog biznesu Pan Tomasz Boczoń mówił o psychologii grupy i pracy w zespole, skupiając się na szansach i zagrożeniach pracy w zespole, strategiach zarządzania zespołami, fazach rozwoju grupy. Niemała część wystąpienia zajęło omówienie wyników przeprowadzonego testu dotyczącego predyspozycji uczestników do zajmowania określonych ról w grupach i wynikających z tego konsekwencji. Zdobyte wiadomości, które poszerzone zostaną w warsztatach odbywających się na początku czerwca br, niewątpliwie pomogą doradcom w codziennej pracy. Kierownikom przydadzą się do bardziej efektywnego zarzadzania, ale szczególnie przydatne będą przy tworzeniu grup fokusowych na poszczególnych rejonach i dalszej z nimi pracy.

IMG 6136

IMG 7384

Ostatnia część warsztatu to przygotowanie do spotkań w Powiatowych Zespołach Doradztwa Rolniczego. Była to najbardziej burzliwa i dyskusyjna odsłona przeprowadzonych warsztatów. Dyskusja oscylowała wokół samego pojęcia innowacji, grup fokusowych czy grup operacyjnych i roli oraz zaangażowania publicznego doradztwa. Niepominięte zostały zagadnienia związane z wynagrodzeniem i priorytetami pracy doradczej. Poruszono też aspekty przyszłości publicznego doradztwa, roli działań komercyjnych w świetle dotacji i związanymi z nią zadaniami z ustawy o jednostkach doradztwa rolniczego i wynikającymi ze statutu Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Częstochowie. Na końcu kierownicy PZDR definiowali problemy dotykające współpracujących z nimi rolników, które będą podstawą do zaproszenia uznanego autorytetu wśród naukowców zajmujących się dziedziną, w której określono problem. Niektóre propozycje były bardzo ciekawe i rokujące na wykorzystanie w projekcie oraz dobór kadry naukowej do dalszej pracy nad nimi.

IMG 7210IMG 7300

W operacji dalsze zaprojektowane działania to znaczy jeszcze jedno spotkanie warsztatowe w Krakowie oraz 17 spotkań w Powiatowych Zespołach Doradztwa Rolniczego województwa śląskiego. Ze względu na tryb pracy i harmonogram naborów do PROW 2014 – 2020 projekt musi zakończyć się w sierpniu 2018. Jest to termin, który pozwoli złożyć wnioski do działania „Współpraca”, nabór planowany jest na wrzesień/październik br.IMG 7311IMG 7398

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com