Sięgnijmy pamięcią do historycznego już momentu, kiedy to w dniach 05-06 września 1992 r. zorganizowaliśmy I Krajową Wystawę Rolniczą. Nie spodziewaliśmy się wówczas, że osiągnie ona tak wielki sukces, zarówno w kraju jak i za granicą. W porównaniu z dzisiejszym stanem była to wystawa bardzo skromna. Pawilonem wystawowym stała się sala gimnastyczna IV Liceum Ogólnokształcącego Henryka Sienkiewicza w Częstochowie i tereny przyległe do szkoły.
Liczba uczestników wystawy przerosła nasze oczekiwania, bowiem szacuje się, iż odwiedziło ją około 10 tys. rolników i mieszkańców Częstochowy i regionu. Tak wysokie zainteresowanie stało się umotywowaniem kontynuacji tego dzieła i jego rozwinięciem w przyszłości.
Krajową Wystawę Rolniczą towarzyszącą Ogólnopolskim Dożynkom Jasnogórskim zorganizował Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Częstochowie. Współorganizatorem imprez towarzyszących był Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie. Każdego roku wystawa odbywa się w pierwszy weekend września na terenie Klasztoru Jasnogórskiego i w Alejach NMP.
W tym roku Dożynki Jasnogórskie zostały połączone z obchodami 100 rocznicy zwycięstwa wojny polsko-bolszewickiej w 1920 roku. Przy dużym zaangażowaniu Regionalnego Ośrodka Kultury w Częstochowie dla uczczeniu tak ważnej dla naszego narodu rocznicy odbył się patriotyczny koncert muzyki klasycznej poświęcony Bitwie Warszawskiej. Wykonawcami byli absolwenci Akademii Muzycznej w Łodzi. W repertuarze znalazły m.in. takie utwory jak: „O mój rozmarynie”, „Marsz strzelców”, „Wojenko, wojenko”, „Piechota”, „Przybyli ułani pod okienko”, „Warczą karabiny”.
Tegoroczna wystawa rolnicza odbyła się w dniach 05-06 września i znacząco różniła się od poprzednich imprez organizowanych przez nasz Ośrodek. W tym roku musieliśmy wziąć pod uwagę panującą w naszym kraju, jak i na świecie, pandemię COVID-19. Dostosowaliśmy organizację imprezy do przepisów prawnych i obostrzeń, jakie zostały wprowadzone w związku z panującym zagrożeniem.
Dzięki życzliwości i zrozumieniu Ojców Paulinów nasze przedsięwzięcie odbyło się na terenie Klasztoru Jasnogórskiego, a stoiska wystawiennicze zostały ulokowane na terenie parkingów jasnogórskich, a nie jak w poprzednich latach w Alejach Najświętszej Maryi Panny. Ilość stoisk wystawowych musieliśmy ograniczyć ze względu na wytyczne Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
Po raz kolejny honorowy patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej – Andrzej Duda.
Otwarcie Wystawy miało miejsce 5 września b.r. na stoisku Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi gdzie zaproszonych gości przywitali: Dyrektor ŚODR w Częstochowie – Marek Dziubek, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Jan Krzysztof Ardanowski oraz Krajowy Duszpasterz Rolników – JE Biskup Edward Białogłowski. Następnie odbył się przemarsz oficjalnych gości na Jasną Górę w towarzystwie Orkiestry Dętej OSP z Mażoretkami „Szyk” działającej przy GCMiT w Mykanowie.
W Auli Papieskiej na Jasnej Górze na rozpoczęcie konferencji mieliśmy przyjemność posłuchać występu artystycznego zespołu regionalnego „Istebna”, który wykonał m.in. tak szczególną dla naszego rodaka Papieża Jana Pawła II pieśń pt. „Barka”.
Następnie Marek Dziubek – Dyrektor Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Częstochowie przywitał zaproszonych gości i uczestników konferencji m.in.: Barbarę Fedyszak-Radziejowską – Doradcę Prezydenta RP Andrzeja Dudy, Jana Krzysztofa Ardanowskiego – Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Szymona Giżyńskiego – Sekretarza Stanu w MRiRW, Wiceministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Jerzego Chróścikowskiego – Przewodniczącego Senackiej Komisji Rolnictwa, Roberta Telusa – Przewodniczącego Sejmowej Komisji Rolnictwa, Jadwigę Wiśniewską – Poseł do Parlamentu Europejskiego, Teresę Hałas – Poseł na Sejm i Przewodniczącą NSZZ RI Solidarność, Lidię Burzyńską – Poseł na Sejm RP, Mariusza Trepkę – Posła na Sejm RP, Beatę Kocik – Wiceprzewodniczącą Sejmiku Województwa Śląskiego, Roberta Nowaka – reprezentującego Prezesa Krajowej Rady Izb Rolniczych, Tomasza Nowakowskiego – Prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Romana Włodarza – Prezesa Zarządu Śląskiej Izby Rolniczej, Aleksandrę Hadzik – Prezesa KRUS, Sławomira Siwka – Przewodniczącego Rady Fundacji „Solidarna Wieś”, Grzegorza Piętę – Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, Jacka Zarzeckiego – Prezesa Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego, Jerzego Smogorzewskiego – Śląskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii, Rafała Kołakowskiego – Prezesa Zarządu TRIBAG S.A.
Obecni byli również śląscy parlamentarzyści, przedstawiciele samorządów lokalnych województwa śląskiego oraz instytucji obsługujących wieś i rolnictwo. Władze kościelne reprezentowali: JE Ks. Bp Edward Białogłowski – Krajowy Duszpasterz Rolników, Ks. Prałat dr Stanisław Sojka – Sekretarz Krajowego Duszpasterstwa Rolników.
Następnie Barbara Fedyszak-Radziejowska – Doradca Prezydenta RP odczytała list Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Listy Premiera Mateusza Morawieckiego i Prezesa PIS Jarosława Kaczyńskiego odczytał Szymon Giżyński – Sekretarz Stanu w MRiRW, Wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. List Marszałka Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskiego odczytała Beata Kocik – Przewodnicząca Sejmiku Województwa Śląskiego.
Podczas konferencji Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Jan Krzysztof Ardanowski wygłosił wykład nt. „Polityki rolnej państwa polskiego oraz tradycji patriotycznej polskiej wsi na przykładzie Bitwy Warszawskiej”.
Okolicznościowe upominki za szczególne wspieranie działań związanych z organizacją tegorocznej Wystawy wręczali Dyrektor ŚODR – Pan Marek Dziubek wraz z Wicedyrektorem i Komisarzem XXIX Krajowej Wystawy Rolniczej – Tomaszem Wiekierą.
Zostały również wręczone odznaczenia przyznane pracownikom ŚODR w Częstochowie. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Jan Krzysztof Ardanowski wręczył odznaki honorowe „Zasłużony dla rolnictwa”: Katarzynie Dziedzic, Sylwii Jackowskiej i Monice Szydłowskiej. Kolejne odznaczenia w kategorii „Zasłużony dla Województwa Śląskiego” z rąk Beaty Kocik – Przewodniczącej Sejmiku Województwa Śląskiego otrzymali: Bożena Jankowska (srebrna odznaka), Adam Walasek (srebrna odznaka) i Kazimierz Lach (złota odznaka).
Nagrodę Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w kategorii wyróżniające się Firmy i Instytucje z terenu całego kraju wręczyli Minister Jan Krzysztof Ardanowski, Wiceminister Szymon Giżyński oraz Dyrektor ŚODR w Częstochowie Marek Dziubek następującym firmom i instytucjom: Polskiemu Związkowi Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego za propagowanie hodowli bydła i produkcji wołowiny, Instytutowi Technologiczno-Przyrodniczemu w Falentach za opracowanie i wdrażanie innowacyjnych rozwiązań technicznych i proekologicznych w rolnictwie i na obszarach wiejskich, Instytutowi Ogrodnictwa za opracowanie i komercjalizację bioproduktów mikrobiologicznych dla produkcji owoców i warzyw o walorach prozdrowotnych oraz poprawy żyzności gleb, Kołu Gospodyń Wiejskich Leśniaki za podtrzymanie i upowszechnianie dziedzictwa kulturowego i kulinarnego polskiej wsi, Księdzu Profesorowi Stanisławowi Sojce za prowadzenie wieloletniej działalności na rzecz propagowania wartości chrześcijańskiej oraz tradycji patriotycznych w środowisku wiejskim oraz pracę na rzecz ochrony dóbr kulturowych polskiej wsi, Centrum Koronki Koniakowskie za upowszechnianie dziedzictwa kulturowego i zaangażowanie w działania społeczne polskiej wsi, Zespołowi Regionalnemu „Istebna” z Istebnej za upowszechnianie i kultywowanie pieśni i tańca Beskidu Śląskiego, Jackowi Klimzie za osiągnięcia w hodowli bydła mięsnego, INWEST-CAD Pawłowi Kotowicz za instalację fotowoltaiczną i recykling materiałów odpadowych w postaci peletu w działalności produkcyjnej firmy, P.T.H.U. LUKPOL z Daleszyc – autoryzowanemu dealerowi „MASSEY FERGUSON” za ciągnik MF 5700 S, Gospodarstwu Rolnemu Andrzeja i Urszuli Chudaszek za wdrażanie nowoczesnych technologii zarówno w produkcji roślinnej i zwierzęcej.
Dokonano także podsumowania wojewódzkich edycji konkursów prowadzonych przez ŚODR w Częstochowie „AGROLIGA 2020”. Minister Rolnictwa wręczał puchary i medale w kategoriach Rolnicy i Firmy. I miejsce – Mistrz Wojewódzki w województwie śląskim w kategorii Najlepszy Rolnik otrzymało „Gospodarstwo Rolne Dariusz Stachowski” z Łan Wielkich, gmina Sośnicowice, powiat: gliwicki, I miejsce – Mistrz Wojewódzki w województwie śląskim w kategorii Najlepsza Firma otrzymała „Firma Handlowo-Usługowa „Nowpol” sp. jawna Leszek i Grażyna Nowak z Żelisławic, gmina Siewierz, powiat będziński.
W Finale Wojewódzkiego Konkursu na Najlepsze Gospodarstwo Agroturystyczne w województwie śląskim w 2020 r. puchary otrzymali następujący laureaci: I miejsce: Krzysztof Kulik „Agroturystyka na Polanie”, II miejsce: „Gospodarstwo Agroturystyczne” Piotr Grela, III miejsce Jerzy Motłoch „Osada Młyńska”.
W konkursie na Najlepsze Gospodarstwo Ekologiczne puchary otrzymali I miejsce Elżbieta Czaplińska gmina Koniecpol, powiat częstochowski, II miejsce Urszula Ciura gmina Częstochowa, powiat częstochowski. Zwycięzcą serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Wystawa to nie tylko ekspozycje, ale również dobra okazja do podnoszenia swojej wiedzy, wymiany doświadczeń i integracji całego środowiska rolniczego. Rolnikom mogli skorzystać z porad ekspertów z MRiRW, ARiMR, KOWR, CDR, KRUS oraz KRIR.
Szczególnym powodzeniem podczas XXIX Krajowej Wystawy Rolniczej cieszyła się Wystawa Maszyn i Narzędzi Rolniczych. Znani producenci informowali, jak kompleksowo wyposażyć swoje gospodarstwa w najnowocześniejszy sprzęt.
W programie dwudniowej imprezy znalazły się także: Targi Pszczelarskie, Wystawa Przedsiębiorczości, Kiermasz Kwiatów i Krzewów Ozdobnych, prezentacje Odnawialnych Źródeł Energii.
Po raz pierwszy na naszej wystawie prezentowaliśmy Wystawę Zwierząt Hodowlanych, którą przyłączyliśmy do Wystawy Drobnego Inwentarza i Ptaków Ozdobnych. Cieszyła się ona ogromnym zainteresowaniem szczególnie wśród najmłodszych.
Wzbogaceniem uroczystości związanych z organizacją Wystawy był uroczysty koncert solistów chóru Zespołu Pieśni i Tańca im. S. Hadyny „Śląsk”, który odbył się w Bazylice Jasnogórskiej. Po zakończeniu koncertu Nagrodę Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w kategorii wyróżniające się firmy i instytucje z terenu całego kraju Minister Rolnictwa wręczył Zbigniewowi Cierniakowi-Dyrektorowi Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”.
W niedzielę 6 września 2020 r., jak co roku, tysiące rolników z całej Polski uczestniczyło w Mszy Świętej na Jasnej Górze dziękując Matce Boskiej Częstochowskiej za plony.
Dziękujemy Panu Prezydentowi Andrzejowi Dudzie, Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Agencjom i Instytucjom Rolniczym, Władzom Województwa Śląskiego i powiatu częstochowskiego za wsparcie naszych działań. Dziękujemy rolnikom.
Dziękujemy organizatorowi imprez towarzyszących Regionalnemu Ośrodkowi Kultury w Częstochowie.
Szczególnie podziękowania za pomoc przy organizacji jakże ważnych dla nas wydarzeń kierujemy do Ojców Paulinów z Jasnej Góry.
Dziękujemy patronom medialnym: TVP 1, TVP 3 Katowice, Polskie Radio Katowice, Tygodnik „Do Rzeczy”, Magazyn Rolniczy Agro-Profil, Kalendarz Rolników.PL.
Dziękujemy Sponsorom: MRiRW, KOWR, Starostwu Powiatowemu w Częstochowie, Grupie TRIBAG oraz BRUK S.A., Niezależnemu Samorządnemu Związkowi Zawodowemu Rolników Indywidualnych „Solidarność”, Polskiemu Związkowi Producentów i Hodowców Bydła Mięsnego, Śląskiej Izbie Rolniczej.
Dziękujemy również Policji, Straży Pożarnej, Centralnej Szkole Straży Pożarnej w Częstochowie, Straży Miejskiej i innym służbą, a także Pracownikom ŚODR.
Pomimo trudnego czasu, jaki dla nas nastał, udało nam się również w tym roku z Państwem spotkać na Krajowej Wystawie Rolniczej w Częstochowie.
Już dziś serdecznie zapraszamy na jubileuszową XXX Krajową Wystawę Rolniczą.
Galeria z XXIX Krajowej Wystawy Rolniczej
Tekst: Marzena Kowenia
Zdjęcia: Wojciech Dobrzański, Marcin Kolasa