Program "Energia dla wsi" jest kompleksowym programem, dzięki któremu zwiększy się dostępność oraz wykorzystanie odnawialnych źródeł energii na obszarach wiejskich.
Z programu może skorzystać:
1. Rolnik - osoba fizyczna, jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej oraz osoba prawna, która w ramach działalności rolniczej prowadzonej przez okres co najmniej 12 miesięcy, prowadzi:
-gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów o podatku rolnym, położone w ramach zabudowy zagrodowej w rozumieniu przepisów o ochronie gruntów rolnych i leśnych lub
-dział specjalny produkcji rolnej.
2. Spółdzielnia energetyczna lub jej członek
3. Powstająca spółdzielnia energetyczna - spółdzielnia lub spółdzielnia rolników, której przedmiotem działalności jest wytwarzanie energii elektrycznej lub biogazu, lub ciepła, w instalacjach odnawialnego źródła energii i równoważenie zapotrzebowania energii elektrycznej lub biogazu, lub ciepła, wyłącznie na potrzeby własne spółdzielni energetycznej i jej członków, która zamierza ubiegać się o umieszczenie jej danych jako spółdzielni energetycznej w wykazie spółdzielni energetycznych prowadzonym przez Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.
Drugi nabór ruszył 3 lutego 2025 r. i potrwa do 19 grudnia 2025 r. lub do wyczerpania środków
Korzystając z programu można uzyskać wsparcie na instalacje fotowoltaiczne i instalacje wiatrowe – pożyczka może sięgnąć do 100% kosztów kwalifikowanych.
Wsparcie na elektrownie wodne i biogazownie, dotacja może sięgnąć do 45% kosztów kwalifikowanych i/lub pożyczka do 100% kosztów kwalifikowanych oraz dotacje sięgającą do 20 % kosztów kwalifikowanych na magazyn energii.
Dofinansowanie będzie udzielone w formie dotacji i/lub pożyczki, zgodnie z programem priorytetowym „Energia dla wsi”.
Przygotowane wnioski należy składać wyłącznie w wersji elektronicznej przez Generator Wniosków o Dofinansowanie („GWD”)
Więcej informacji na temat programu pod linkiem
Nabór wniosków 2025 w programie Energia dla Wsi - Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - Portal Gov.pl
Źródło MRiRW oraz NFOŚiGW