Szanowni Państwo
Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie realizując swoje działania statutowe dba o rozwój polskiego rolnictwa i obszarów wiejskich. Pragniemy także wdrażać nowe rozwiązania naukowe do praktyki rolniczej. Mając to na uwadze bardzo prosimy o rozpowszechnienie wśród rolników z którymi Państwo współpracujecie prośby o wypełnienie ankiety dotyczącej biowęgla i kompostu.
Kwestionariusz jest dostępny pod adresem http://www.refertil.info/refertil-kwestionariusz-wstep.
Dziękujemy
Centrum Doradztwa Rolniczego
w Brwinowie
O projekcie REFERTIL
Produkcja rolnictwa przemysłowego zależy od ustawicznego użycia górnictwa, względnie nieodnawialnych nawozów fosforowych i wymagających wytwarzania energii nawozów azotowych. Według danych szacunkowych od czasów rewolucji przemysłowej działalność człowieka w obrocie globalnym podwoiła ilość azotu reaktywnego i potroiła ilość fosforu. Zanotowano poważną potrzebę zwiększenia zrównoważonego rolnictwa jak i tego, by w miejsce znacząco rozrzutnego i jednokierunkowego obrotu produktów pokarmowych z połączenia terenów miejskich i wiejskich mógł się wytworzyć wartościowy obrót produktów pokarmowych. Z tego punktu widzenia celem kluczowym jest obniżenie użycia nawozów syntetycznych i substancji chemicznych, przez co można rozumieć ponowne użycie i wykorzystanie odpadów organicznych jako kompost i biowęgiel. Produkty powstałe w projekcie REFERTIL będą bezpiecznymi, ekonomicznymi, znormalizowanymi, zawierającymi azot i fosfor produktami kompostu i biowęgla , a małe i średnie gospodarstwa będą mogły je produktywnie stosować w przyjaznemu środowisku rolnictwie.
Badania prowadzone w ramach projektu przyczynią się do możliwości do wytworzenia nowych produktów używanych w rolnictwie a przyjaznych środowisku naturalnemu.
Dziękujemy za pomoc w naszej pracy poprzez wypełnienie niniejszego kwestionariusza dotyczącego biowęgla i kompostu.
Celem kwestionariusza jest ustalenie możliwego rynku dla produktów biowęgla i kompostu poprzez przegląd postanowień dotyczących nawozów UE.
Wypełnienie kwestionariusza zajmie maksymalnie 15 minut. Ankieta jest anonimowa, wszystkie zebrane informacje są traktowane z najwyższą poufnością.
Kwestionariusz składa się z trzech części, części ogólnej dotyczącej jej wypełniania, części dotyczącej biowęgla oraz kompostu.
Dane zebrane podczas wypełniania kwestionariusza będą przez nas używane do poniżej wymienionych badań.
Z poważaniem,
Edward Someus
koordynator projektu