^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

XLIII Dni Otwartych Drzwi

Nowy szkodnik na owocach jagodowych jest już w Polsce

drosophila3 truskawkaDrosophila suzukii - muszka plamoskrzydła jest owadem, który wyglądem przypomina znaną muszkę owocową (Drosophila melanogaster), często nazywaną octówką. Wygląd obu muszek jest bardzo podobny, z tą różnicą, że samce Drosophila suzukii posiadają na skrzydłach charakterystyczne plamki. Dlatego też w Polsce zaczęto ją nazywać "muszką plamoskrzydłą". Pochodzi ona z północno-wschodniej Azji. W 1916 roku po raz pierwszy została opisana w Japonii jako szkodnik czereśni. Liczebność Drosophofili suzuki w tym rejonie była regulowana przez tamtejszą faunę pożyteczną. Dopiero w początkach XXI wieku pierwsze objawy jej występowania zauważono na kontynencie amerykańskim. W 2008 roku w Kalifornii oraz pięć lat później w Kanadzie i 28 stanach USA. Muszka bardzo szybko dostała się do Europy i już w 2009 roku stwierdzono jej obecność we Włoszech, Hiszpanii, Francji, Słowenii i Niemczech. Pierwsze objawy obecności szkodnika zauważono w ubiegłym roku w południowej i zachodniej części Polski. Ciepła zima 2014/15 zapewniła dobre warunki do przezimowania muszki. Należy się liczyć z tym, że w 2015 roku drosophila suzukii może pojawić się już na większości powierzchni kraju. Istnieją uzasadnione obawy, że nasz kraj stanie się europejską wylęgarnią tej muszki. Oznacza to, że polscy producenci owoców jagodowych i pestkowych będą zmuszeni stawić jej czoło wcześniej niż to mogło się wydawać jeszcze 2-3 lata temu. Muszka plamoskrzydła jest polifagiem wielkości 2,5 – 3,5 mm i rozpiętości skrzydeł do 5-6 mm o żółtej lub brązowej barwie ciała z ciemnym paskiem na odwłoku i dużymi pomarańczowymi oczyma. Odwłok samicy zakończony jest ząbkowatym pokładełkiem, dzięki któremu muszka przecina skórkę owocu podczas składania jaj. Oznacza to że Drosophila suzukii składa jaja do zdrowych nieuszkodzonych owoców z cienką skórkę, w czasie ich dojrzewania, podczas zmiany barwy i zmniejszania się ich jędrności. Powoduje to robaczywienie owoców, zapadanie się i rozkład miąższu. Jedna samica potrafi złożyć kilka jaj do jednego owocu, średnio są to 3 jaja. Najczęściej atakowanymi gatunkami są:
- owoce jagodowe - truskawki, maliny, jeżyny, borówki, porzeczki,

- owoce pestkowe - wiśnie, czereśnie, morele, brzoskwinie, śliwki.

Atakowane są także ciemne odmiany winogron.
Optymalna temperatura dla aktywności samic i rozwoju wynosi 20 st.C. Jaja, larwy i osobniki mogą ginąć już w temp. 0 st.C, ale formy przetrwalnikowe mogą przetrzymać nawet bardzo niskie temperatury. Rozwój wszystkich stadiów larwalnych odbywa się w owocu lub na jego powierzchni, natomiast przepoczwarzenie odbywa się również w glebie. Uszkodzone owoce zaczynają gnić od środka. Jeżeli owoce są zebrane zaraz po złożeniu jaj, uszkodzenia nie są widoczne. Zauważalne są dopiero podczas transportu, przechowywania i sprzedaży . Jest to najszybsza droga przenoszenia się owadów na inne tereny. Ze względu na dużą szkodliwość i szybkie rozprzestrzenianie się szkodnika organizacja międzynarodowa EPPO wprowadziła obowiązek jego zwalczania. W wielu krajach prowadzone są badania nad substancjami wabiącymi oraz pułapek do nadzoru tego szkodnika. Dosyć prostym rozwiązaniem na ograniczenie strat powodowanych przez tego szkodnika jest zabezpieczenie plantacji siatką o bardzo małych oczkach 0,8mm x 1,3 mm. Siatkę taką rozciąga się wokół plantacji przykrytej folią. Jak podaje na swojej stronie firma Voen, producent folii do ochrony roślin przed deszczem, pierwsze próby ochrony upraw przed tym szkodnikiem zostały pomyślnie zrealizowane, jednak barierą w tym sposobie ograniczania strat jest wysoka cena systemu.
           Na początku czerwca br. został zarejestrowany pierwszy insektycyd do zwalczania tego szkodnika – jest nim Spintor 240 S.C. Substancją aktywną jest spinosad pochodzenia naturalnego, powstałą w wyniku fermentacji bakterii Saccharopolyspora spinosa. Substancja ta działa na roślinie powierzchniowo i wgłębnie. Działanie wgłębne dotyczy wyłącznie młodych liści. Substancja czynna działa na komórki nerwowe owadów, co powoduje ich paraliż oraz śmierć szkodnika. O ile objawy paraliżu występują w ciągu kilkunastu minut po zabiegu. to śmierć szkodnika następuje po upływie kilku godzin. Zgodnie z etykietą środek może być stosowany w uprawach borówki wysokiej, porzeczki białej, żurawiny, truskawek, agrestu, malin, jeżyn, porzeczki czarnej, porzeczki czerwonej. Spintorem 240 SC można zwalczać też wciornastka różówka, zwójki bukóweczki, zwójki siatkóweczki i zwójki różóweczki. Opryski tym środkiem można wykonywać od fazy pąków kwiatowych do końca fazy dojrzewania owoców z zachowaniem okresu karencji. W przypadku zwalczania muszki plamoskrzydłej, zabieg wykonujemy gdy pojawią się postacie dorosłe i pierwsze larwy lub po zauważeniu pierwszych uszkodzeń. Zalecane dawki zastosowania preparatu wynoszą 0,32 – 0,4 l/ha. Maksymalnie można wykonać 2 zabiegi w sezonie przy zachowaniu 10 –dniowego odstępu  między kolejnymi zabiegami. Okres karencji dla wszystkich gatunków wynosi 3 dni.
Pojawienie się tego szkodnika w naszym kraju na większą skalę, to tylko kwestia czasu. Dlatego producenci owoców, zakłady przetwórcze i firmy zajmujące się sprzedażą, powinny zwrócić szczególną uwagę i ostrożność. Wszelkie nieprawidłowości powinny być zgłaszane do Zakładu Ochrony Roślin Sadowniczych w Instytucie Ogrodnictwa w Skierniewicach.D suzukii female1

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com