^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

XLIII Dni Otwartych Drzwi

Podsumowanie Finału Wojewódzkiego Olimpiady Młodych Producentów Rolnych 2015

mini 1

Olimpiada Młodych Producentów Rolnych ma na celu popularyzację osiągnięć nauki i praktyki rolniczej, sprawdzenie aktualnej wiedzy w zakresie rolnictwa, rozwoju obszarów wiejskich i funduszy unijnych, rozbudzenie w osobach bezpośrednio w niej uczestniczących - ambicji do dalszego dokształcania się, a także integrację środowiska producentów. Od wielu lat cieszy się ona dużym zainteresowaniem wśród młodych mieszkańców wsi, żywo związanych z problematyką rolniczą. Jest współzawodnictwem z zakresu szeroko rozumianej wiedzy rolniczej, zarówno praktycznej, jak i teoretycznej.

mini2

Dnia 27 lutego, czterdziestu młodych i zdolnych rolników walczyło w siedzibie Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego o tytuł najlepszego młodego rolnika w województwie śląskim. Uczestnikami byli zarówno uczniowie szkół rolniczych, jak również młodzi producenci rolni, posiadający wykształcenie rolnicze i będący właścicielami lub współwłaścicielami gospodarstw rolnych. Olimpiada Młodych Producentów Rolnych wyłoniła pięciu najlepszych gospodarzy, którzy będą reprezentować nasze województwo na finale krajowym w dniach 26-27 marca 2015r. podczas XXI Międzynarodowych Targów Techniki Rolniczej „AGROTECH” w Kielcach.

Organizatorem Finału Wojewódzkiego był Zarząd Wojewódzki Związku Młodzieży Wiejskiej w Katowicach oraz Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Częstochowie.

O godzinie 9:00 odbyło się oficjalne rozpoczęcie Olimpiady. Przybyłych uczestników powitał Dyrektor ŚODR w Częstochowie – Grzegorz Boski, a następnie głos zabrał przewodniczący komisji egzaminacyjnej – Marcin Adamczyk, który omówił przebieg części konkursowej.

Pytania w tegorocznej edycji nie były proste. Uczestnicy jednak bardzo dobrze sobie z nimi poradzili. Tradycyjnie konkurs przebiegał w dwóch etapach. W pierwszym uczestnicy mieli za zadanie rozwiązać pisemny test, składający się z 50 pytań, za który do zdobycia było 60 punktów. Następnie wszyscy przystępowali do części praktycznej, w której czekały cztery zadania premiowane, maksymalnie do 10 punktów za każde z nich. Oceniane przez jury były: odpowiedź na jedno pytanie ustne, rozpoznanie 10 nasion, umiejętność kalibracji opryskiwacza oraz właściwe omówienie czynności przy udoju ręcznym połączone z dojeniem na czas.

mini4

Pytania ustne obejmowały tematyką m.in. zagadnienia dotyczące rozwoju obszarów wiejskich, przystosowania gospodarstw do wymogów unijnych, agrobiznesu, technologii produkcji rolniczej, BHP w rolnictwie oraz ekologii i ochrony środowiska. Bezpośrednio po odpowiedzi należało rozpoznać dziesięć rodzajów ziaren, którymi były: gorczyca, soczewica, wyka, pszenica, peluszka, groch, siemię lniane, gryka, mak i proso. Trzecia konkurencja praktyczna polegała na ustawieniu pożądanych parametrów opryskiwacza przy pomocy załączonych tabel i była to dla wielu osób najtrudniejsza czynność. W ostatniej konkurencji czekała na młodych rolników sztuczna krowa, będąca wierną imitacją tej prawdziwej oraz rekwizyty wykorzystywane przy udoju. Krowa o imieniu "Lela" przyjechała do nas z gospodarstwa agroedukacyjnego „Jurajska Spiżarnia” w Białej Wielkiej. Konkurencja polegała na omówieniu kolejnych czynności związanych z przygotowaniem udoju ręcznego a następnie wydobyciem ze strzyków jak największej ilości "mleka" w ciągu 30 sekund. Najlepszym udało się udoić w tym czasie ponad 1 litr płynu za co otrzymali maksymalną liczbę punktów.

mini3

W oczekiwaniu na wyniki, uczestnicy Olimpiady wzbogacili swoją wiedzę słuchając wykładu na temat rolnictwa ekologicznego i zrównoważonego, który przeprowadziła pani Urszula Bartkowiak z ŚODR w Częstochowie.

Komisję egzaminacyjną stanowili przedstawiciele Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Częstochowie oraz Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Byli to: Urszula Bartkowiak, Piotr Sykuła i Józef Perczak - specjaliści z ŚODR w Częstochowie oraz Marek Dworniczek z kłobuckiego BP ARiMR.

mini5

O godzinie 15:00 odbyło się oficjalne podsumowanie XIX Finału Wojewódzkiego OMPR, ogłoszenie wyników i wręczenie nagród, na które przybyli zaproszeni goście. Wśród nich znaleźli się: Dariusz Suszyński - Prezes Zarządu Krajowego ZMW w Warszawie, Artur Bramora - Poseł na Sejm RP, Jerzy Motłoch - Dyrektor Wydziału Terenów Wiejskich Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego, Grzegorz Boski - Dyrektor ŚODR w Częstochowie, Krzysztof Wrona - Starosta Zawierciański, Henryk Kasiura - Wicestarosta Częstochowski, Anna Socha-Korendo - Wicestarosta Myszkowski, Henryk Kolasa - Zastępca Dyrektora Śląskiego OR ARiMR, Roman Włodarz - Prezes Zarządu Śląskiej Izby Rolniczej, Witold Panas – Zastępca Dyrektora OT ARR w Katowicach, Jerzy Suchy - przedstawiciel pozarządowych organizacji ekologicznych w Radzie Nadzorczej WFOŚiGW w Katowicach, Ewa Widera - Kierownik w OR KRUS w Częstochowie, Jarosław Krzystanek z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Katowicach.

Po kilku przemówieniach, nastąpiło wyczekiwane z niecierpliwością ogłoszenie wyników i wręczenie nagród 5 laureatom, którymi w tym roku zostali:

I miejsce - Marta Kmieć-Wawrzyniak z miejscowości Bieżeń w powiecie kłobuckim;

II miejsce - Tomasz Gałuszka z Pawłowic - powiat pszczyński,

III miejsce - Andrzej Bem, uczeń ZSR w Żarnowcu - powiat zawierciański;

IV miejsce - Dawid Pietrasik z Kobyłczyc - powiat częstochowski,

V miejsce - Bartłomiej Rachwał z Borowna - powiat częstochowski.

Uczestnicy otrzymali cenne nagrody rzeczowe w postaci sprzętu elektronicznego oraz przydatnych narzędzi mających zastosowanie w gospodarstwie.

Sponsorami XIX Finału Wojewódzkiego OMPR w woj. śląskim byli: Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, Powiat Częstochowski, Powiat Zawierciański, Powiat Kłobucki, Powiat Myszkowski, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego OR w Częstochowie oraz Państwowa Inspekcja Pracy w Katowicach.

Najlepszej piątce serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia podczas Finału Krajowego.

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com