^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

Do pobrania

ZASADY POBIERANIA PRÓBEK GLEBOWYCH

schematschemat

Okres przed wykonywaniem nawożenia jest to najlepszy moment na pobieranie próbek do analizy gleby. Takie badania gleby wykonują Okręgowe Stacje Chemiczno- Rolnicze (OSCh-R) oraz akredytowane laboratoria. W województwie śląskim OSCh-R znajduje się w Gliwicach.

Aby właściwie pobrać próbki gleby do analizy, należy sporządzić szkic sytuacyjny pól gospodarstwa przeznaczonych do badań. Następnie na polach tych należy zakreślić zasięg powierzchni uprawianych roślin, oddzielnie: okopowe, zboża, rzepak itp. Przygotowywana próbka ogólna tzw. uśredniona powinna reprezentować obszar użytku rolnego o zbliżonych warunkach przyrodniczych (typ, rodzaj i gatunek gleby, ukształtowanie terenu) i agrotechnicznych (przedplon, uprawa, nawożenie). Uważa się, iż powierzchnia użytku przypadająca na taką próbkę, przy wyrównanej pod względem glebowym powierzchni i zbliżonym ukształtowaniu terenu, powinna wynosić na gruntach ornych i użytkach zielonych do 4 ha.

Należy zaznaczyć, że próbkę ogólną przygotowujemy oddzielnie dla każdej uprawy, a wszystkie powierzchnie użytków, z których zostały pobrane reprezentatywne próbki ogólne, powinny być zaznaczone na szkicu sytuacyjnym oraz opatrzone kolejnymi numerami. Próbki pierwotne pobierać można za pomocą laski glebowej bądź szpadla z wierzchniej warstwy gleby 0-20cm.

Aby sporządzić próbkę ogólną należy pobrać do 20 próbek pierwotnych (pojedynczych) równomiernie z powierzchni pola, które ma reprezentować próbka ogólna. Taka uśredniona próbka powinna ważyć około 0,5 kg, a materiał glebowy nie powinien być pobierany na obrzeżach pól, w miejscach po stogach i kopcach, w rowach, bruzdach, kretowiskach i żwirowiskach, w zagłębieniach oraz ostrych wzniesieniach terenu. Należy pamiętać o właściwym oznakowaniu próbek tzn. konieczne jest, aby oznaczenia widniejące na pobranych próbach odpowiadały oznaczeniom znajdującym się na szkicu.

Aby pobrać próbki glebowe do oznaczenia azotu mineralnego należy pobrać je wczesną wiosną przed zastosowaniem nawożenia. Próbki takie należy pobrać z warstwy gleby do głębokości 60 cm, pobierając najpierw z warstwy 0-30cm, a następnie z poziomu 30-60cm. Poddając ocenie pola o małej zmienności jedna próbka ogólna powinna przypadać na powierzchnię maksymalnie 4 ha, zaś przy pola o dużej zmienności jedna próbka powinna reprezentować obszar do 1 hektara. Gdy na podawanych badaniom polu było wcześniej stosowane nawożenie organiczne wówczas należy pobrać 15 próbek pierwotnych.

Natomiast do oznaczenia azotu azotanowego w glebie należy pobrać próbki z czterech punktów na powierzchni 4 ha- jeśli jest to jednolity utwór, użytek wyrównany. Gdy występuje zróżnicowana szata roślinna i różnorodny utwór wówczas próbki pobierane są z czterech punktów z powierzchni 2ha. W jednym punkcie próbki pobiera się w czterech powtórzeniach, a w przypadku dużego zróżnicowania w sześciu. Próbki takie pobiera się z warstwy od 5 do 10 cm cylindrem metalowym o pojemności 100 cm3 z dwoma pokrywkami. Po wykrojeniu gleby, cylinder zamyka się szczelnie i umieszcza w woreczku z tworzywa sztucznego. Podobnie jak w przypadku każdej z pobieranych próbek niezależnie od rodzaju badania należy je dokładnie opisać i wraz z opisanym szkicem gospodarstwa przesłać/ dostarczyć do miejsca, gdzie wykonywana będzie analiza pobranego materiału.

Warto zaznaczyć, że dla potrzeb oceny pozostałości azotu po wegetacji roślin, próbki pobiera się jesienią, po zbiorze roślin z warstwy 0-90 cm.

Źródło: http://www.schr.gliwice.pl

Zdjęcie pochodzi ze strony: www.agrofakt.pl

 

 

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com