^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

Do pobrania

Nowe działanie Dobrostan zwierząt

01

15 marca 2020 roku planowane jest uruchomienie działania Dobrostan zwierząt w ramach środków finansowych PROW 2014-2020.

Na wsparcie finansowe tego działania zaplanowano budżet wysokości 50 mln euro.

Dobrostan zwierząt ma być działaniem rocznym, ale z możliwością kontynuacji na kolejne lata. Przystąpienie do zobowiązania w ramach działania będzie wymagało przygotowania we współpracy z doradcą rolnym tzw. planu poprawy dobrostanu zwierząt. Koszty opracowania tego planu będą mogły zostać zrekompensowane przez dodatkową płatność w postaci kosztów transakcyjnych.

Działanie podzielone zostało na 2 pakiety; pakiet 1- Dobrostan świń , pakiet 2- Dobrostan krów, oraz dodatkowo na warianty precyzujące określone wymogi.

Pakiet 1 Dobrostan świń, ma obejmować 4 wariant z zakresem podstawowych wymogów;

Wariant 1.1 Dobrostan loch – wymóg zapewnienie zwiększonej o co najmniej 20% powierzchni w budynku na jedną lochę w stosunku do minimalnej wymaganej powierzchni np. zapewnienie co najmniej 4,2 m2 powierzchni kojca dla loch w okresie porodu i odchowu prosiąt ssących.

Wariant 1.2 Dobrostan tuczników- także wymóg zapewnienia większej o co najmniej 20% powierzchni w budynkach przypadającej na jednego tucznika w stosunku do minimalnej wymaganej np. przy wadze tucznika 30-50 kg zapewnienie 0,48 m2. powierzchni kojca.

Wariant 1.3 Dobrostan loch – to wymóg zapewnienia dostępu do wybiegu dla loch.

Wariant 1.4 Dobrostan tuczników – to także wymóg zapewnienia dostępu do wybiegu ale dla tuczników.

Wariant 1.3 i wariant 1.4 wymagający zapewnienia wybiegów dla loch lub dla tuczników może być tylko dodatkową opcją dla wariantów 1.1. i 1.2. Warianty 1.3 i 1.4 nie mogą być realizowane odrębnie.

Płatność do dobrostanu świń ma wynosić odpowiednio:

  • Wariant 1.1 Dobrostan loch – 301 zł/sztukę
  • Wariant 1.2 Dobrostan tuczników – 24 zł/sztukę
  • Wariant 1.3 Dobrostan loch z wybiegiem – 612 zł/sztukę
  • Wariant 1.4 Dobrostan tuczników z wybiegiem – 33 zł/sztukę.

   Płatność za dobrostan świń będzie przysługiwać rolnikowi gdy siedziba stada zostanie zarejestrowana zgodnie z przepisami o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt. W przypadku ubiegania się o płatność dla loch- wszystkie lochy w gospodarstwie muszą być oznakowane indywidualnie. Płatność do tuczników przysługiwać będzie dopiero do tych, które pochodzić będą od loch zarejestrowanych.

Utrzymywanie loch w systemie jarzmowym jest niedopuszczalne w przypadku ubiegania się o płatność w ramach wariantu 1.1 i 1.3.

Pakiet 2. Dobrostan krów, został podzielony   na 3 warianty obejmujące określone wymogi.

Wariant 2.1 Dobrostan krów mlecznych - obejmuje konieczność zapewnienia krowom mlecznym wypasu przez minimum 120 dni w okresie wegetacyjnym. Poza tym, minimalny czas przebywania dziennego na wypasie nie może być krótszy niż 6 godzin.

Wariant 2.2 Dobrostan krów mlecznych utrzymywanych grupowo- nakłada wymóg zwiększenia powierzchni bytowej w budynku inwentarskim o co najmniej 20% w stosunku do minimalnej powierzchni np. zapewnienie co najmniej 5,4 m2/sztukę powierzchni kojca w systemie wolnostanowiskowym bez wydzielanych legowisk.

Wariant 2.3 Dobrostan krów mamek- wymóg ma polegać na zapewnieniu krowom mamkom, cielętom, jałówkom i opasom do 300 kg, poza okresem wypasu zwiększonej powierzchni środowiska zewnętrznego czyli powierzchni pastwisk, wybiegów, okólników o co najmniej 20% w stosunku do minimalnej powierzchni, wymaganej na podstawie przepisów dotyczących utrzymywania bydła w systemie otwartym.

Stawki płatności do tego pakietu przedstawiają się następująco:

  • Wariant 2.1 Dobrostan krów mlecznych – 185 zł/sztukę
  • Wariant 2.2 Dobrostan krów mlecznych otrzymywanych grupowo- 595 zł/sztukę
  • Wariant 2.3 Dobrostan krów mamek – 329 zł/sztukę.

Wskazany wyżej zarys działania jest propozycją dla tych rolników, którzy dobrowolnie zobowiążą się do utrzymywania świń lub bydła w warunkach lepszych niż obowiązkowe, wynikające z zapisów prawa dotyczącego minimalnych warunków chowu gatunków zwierząt gospodarskich.

Przystąpienie do działania będzie więc wymagało dogłębnej analizy i porównania uzyskanych płatności z ewentualnymi utraconymi dochodami np. z powodu konieczności zmniejszenia obsady zwierząt w posiadanych budynkach inwentarskich.

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com