Rejestr BDO czyli baza danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami został utworzony w 2018 roku, zgodnie z ustawą o odpadach.
Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt. 19 ustawy o odpadach, przez posiadacza odpadów „rozumie się wytwórcę odpadów lub osobę fizyczną, osobę prawną oraz jednostkę organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej będącą w posiadaniu odpadów; domniemywa się, że władający powierzchnią ziemi jest posiadaczem odpadów znajdujących się na nieruchomości”.
Jeszcze do niedawna ze względu na wytwarzanie odpadów w ramach prowadzenia gospodarstwa rolnego obowiązek rejestracji w systemie BDO i sporządzania ewidencji odpadów, dotyczył wszystkich rolników. Byli oni zobowiązani do sporządzania zestawień danych o rodzajach i ilości odpadów oraz bieżącego prowadzenia tzw. ewidencji odpadów.
Jednakże po nowelizacji ustawy o odpadach, która weszła w życie 13 sierpnia br. doprecyzowano, że wytwórca odpadów będący rolnikiem gospodarującym na powierzchni poniżej 75 ha jest zwolniony z obowiązku uzyskania wpisu do rejestru BDO oraz prowadzenia ewidencji odpadów i sprawozdawczości w tym zakresie.
Ustawa o odpadach zgodnie z art. 49 wskazuje marszałka województwa, jako osobę odpowiedzialną, która będzie prowadziła rejestr podmiotów wprowadzających: produkty, produkty w opakowaniach i gospodarujących odpadami. Wpisu do rejestru można uzyskać z urzędu lub na wniosek.
Jeśli chodzi o rolników posiadających gospodarstwa powyżej 75 ha użytków rolnych, mają oni obowiązek złożenia wniosku i uzyskania wpisu do rejestru BDO, po którego uzyskaniu muszą prowadzić ewidencję odpadów, w tym również folii rolniczych.
W celu uzyskania wpisu, należy pobrać ze strony www.bdo.mos.gov.pl formularz wniosku, a po wypełnieniu po prostu go złożyć. Można to zrobić osobiście w Urzędzie Marszałkowskim, pocztą bądź też korzystając z rządowych narzędzi uwierzytelniających kwalifikowanego podpisu elektronicznego, którym opatrzony jest mail z wnioskiem lub platformy ePUAP. Marszałek województwa, dokonując wpisu do rejestru, nadaje podmiotowi indywidualny numer rejestrowy, po czym zostaje utworzone osobiste konto w BDO.
Za niewykonanie obowiązku ustawowego zobowiązującego do wpisu do rejestru BDO, grożą wysokie administracyjne kary pieniężne. Warto zatem mieć na względzie obowiązek rejestracji.
Źródło:
Ustawa o odpadach z 2012 roku oraz strona kalendarzrolników.pl