^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

Do pobrania

Badanie gleby konieczne, by złożyć potrzebne dokumenty

04

Beneficjenci ubiegający się w tym roku o piątą płatność rolno-środowiskowo-klimatyczną w ramach zobowiązania pakietu 1 rolnictwo zrównoważone, muszą pamiętać, że do dnia 31 października 2019 należy złożyć określone dokumenty do BP Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Tymi dokumentami jest:

  • kopia dokumentu zawierającego wyniki analizy gleby na odczyn (pH), zasobność w fosfor, potas, magnez i węgiel organiczny,
  • oświadczenie o działkach rolnych, których dotyczą wyniki wspomnianej wyżej analizy gleb.

Trzeba pamiętać, że badanie gleby musi obejmować obowiązkowo wszystkie działki rolne, które zgłoszone zostały we wniosku w pierwszym roku podjęcia zobowiązania. A więc działki z płatnością do rolnictwa zrównoważonego oraz działki nie objęte tą płatnością , dla których analiza gleby wykonana była w pierwszym roku zobowiązania i są one zgłoszone także w tym roku.

Badanie gleby na odczyn oraz zasobność w fosfor, potas i magnez powinno być wykonane przed upływem 25 dni od dnia, w którym upływa termin składania wniosków o przyznanie płatności czyli w tym roku przed 25 czerwca 2019 r.

Natomiast badanie gleby na zasobność w węgiel organiczny musi być wykonane przed 31 października 2019 roku.

Wykonanie badań gleby w późniejszych terminach skutkować będzie, niestety zmniejszeniem płatności rolno-środowiskowo-klimatycznej, także za lata wsteczne.

Wymagana analiza gleby musi być wykonana w laboratorium okręgowej stacji chemiczno-rolniczej lub innym laboratorium wykonującym badania agrochemiczne gleby i co istotne tą samą metodą jaką były wykonane w pierwszym roku przystąpienia do zobowiązania pakietu rolnictwo zrównoważone.

Oświadczenie o działkach rolnych, których dotyczą wyniki analizy gleby musi być sporządzone na specjalnym formularzu udostępnionym przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (www.arimr.gov.pl). Jest ono wykazem działek rolnych z przypisanymi im oznaczeniami próbek glebowych przekazanych do badania.

Składanie wspomnianych wyżej dokumentów do dnia 31 października dotyczy także beneficjentów, którzy w tym roku podjęli zobowiązania pakietu rolnictwo zrównoważone.

Ostateczne terminy badania gleby są takie same jak przedstawiono wyżej. Natomiast najwcześniejsze to rok poprzedzający przystąpienie beneficjenta do zobowiązania rolnośrodowiskowego.

W przypadku wykonania badania gleb w terminach późniejszych, dotkliwość finansowa jest niestety większa niż ma to miejsce w piątym roku realizacji zobowiązania.

Konieczność wykonywania analizy gleby jest jednym z zasadniczych wymogów, pakietu rolnictwo zrównoważone. Jest on zapisany w planie rolno-środowiskowo-klimatycznym, będącym w posiadaniu każdego beneficjenta ubiegającego się o wsparcie z tytułu rolnictwa zrównoważonego. Zbliżający się termin składania wymaganych dokumentów nie powinien więc być żadnym problemem, a badanie gleby na zasobność makroelementów i substancję organiczną niezbędną informacją do właściwego nawożenia użytków rolnych w gospodarstwie.

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com