^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

KONFERENCJA PODSUMOWUJĄCA REALIZACJĘ OPERACJI Z PODDZIAŁANIA 1.2 „WSPARCIE DLA PROJEKTÓW DEMONSTRACYJNYCH I DZIAŁAŃ INFORMACYJNYCH”

logotypy do newsa o ekol. gosp dem

W dniach 10-11.grudnia 2024r. w Warszawie odbyła się konferencja realizowana przez Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Radomiu. Wydarzenie to podsumowało realizację operacji z poddziałania 1.2 „Wsparcie dla Projektów Demonstracyjnych i Działań Informacyjnych” dotyczącą działań w zakresie Rolnictwa Ekologicznego (demonstracji ekologicznych).

20241210 140935

W ramach dwudniowej konferencji uczestnicy wydarzenia mogli zapoznać się z prelekcją Pani  Małgorzaty Waszewskiej (GIJHARS), która zaprezentowała dane dotyczące aktualnego stanu produkcji w ramach Rolnictwa Ekologicznego w Polsce i Unii Europejskiej.

Dodatkowo częścią tego wydarzenia była debata plenarna na temat wpływu projektu na usprawnienie transferu wiedzy i innowacji. W debacie dział wzięli:  przedstawiciel środowiska naukowego, producent rolny, doradca rolniczy oraz przedstawiciel Centrum Doradztwa Rolniczego O/Radom.

Bardzo ciekawy wykład dotyczący aktualnego zapotrzebowania na produkty ekologiczne przestawiła Pani dr hab. Sylwia Żakowska-Biemans (prof. SGGW). Szczegółowym tematem tego wykładu był: „Marketing produktów ekologicznych”.

Warto podkreślić, że obok ciekawych prelekcji i debaty plenarnej realizowane były panele tematyczne, w których zostały omówione wyniki, wnioski i doświadczenia wynikające ze zrealizowanej operacji. Były to trzy panele tematyczne dotyczące tematyki:

- Zboża (żyto, pszenica, jęczmień, owies, pszenżyto, mieszanki zbożowe), rzepak, kukurydza, ziemniaki,  bobowate i ich mieszanki, przetwórstwo zbóż;

-Warzywa, sady, rośliny jagodowe, zioła, przetwórstwo owoców lub warzyw;

- Bydło mięsne, bydło mleczne, świnie, owce, kozy, króliki, kurczęta rzeźne i kury nioski, ubój zwierząt i przetwarzanie produktów mięsnych oraz przetwórstwo mleka, akwakultura, pasieki.

20241210 140923

 

W czasie drugiego dnia w ramach konferencji uczestnikom wydarzenia zostały przedstawione rekomendacje dla producentów i przetwórców produktów ekologicznych w oparciu o wyniki i wnioski z prowadzenia obiektów demonstracyjnych.

Ponadto Pan Bartosz Pytlak – Naczelnik Wydziału Rolnictwa Ekologicznego MRiRW przedstawił prelekcję dotyczącą „Systemu wymiany informacji w rolnictwie ekologicznym – skąd pozyskać wiedzę o produkcji, produktach, środkach do produkcji”.

Zostały też omówione możliwości i zasady wsparcia rolnictwa ekologicznego z funduszy UE w nowej perspektywie finansowej w latach 2023 – 2027.

Konferencja była nie tylko okazją do podsumowania pozyskanej w ramach realizacji projektu wiedzy o ekologicznym gospodarowaniu, ale także umożliwiła degustowanie wartościowych produktów żywnościowych wyprodukowanych w certyfikowanych gospodarstwach ekologicznych.

Treść i fot. A. Kurcius

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com